Četvrtak, 12 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sakoča Tužilaštvo BiH sumnjiči da je 1992. godine, kao pripadnik Vojne policije HVO-a, počinio ratni zločin nad žrtvama srpske nacionalnosti na području Počitelja i Čapljine.

“On je konkretno osumnjičen da je, uz upotrebu sile, počinio silovanje i seksualno zlostavljanje jedne žene srpske nacionalnosti na području Počitelja, te da je, sa njemu poznatim osobama, sudjelovao u ubistvu dvije žrtve srpske nacionalnosti u Čapljini”, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

Nakon što je izručen pravosuđu BiH, Sakoč je predat postupajućem tužiocu, koji će nakon ispitivanja odlučiti hoće li podnijeti prijedlog za određivanje pritvora.

On je uhapšen u Americi 2013. godine jer je tamošnjim vlastima davao lažne podatke o svojoj ulozi u ratu.

Najčitanije
Saznajte više
Milanko Kajganić, glavni tužilac Državnog tužilaštva tokom predstavljanja izvještaja za 2025. godinu. Foto: Detektor
Premještanje tužilaca zbog efikasnije borbe protiv organizovanog kriminala?
Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine, tokom predstavljanja izvještaja o radu za 2025. rekao je da je prerasporedio dvoje tužilaca u Odsjek za organizovani kriminal kako bi radili na predmetima koji će biti prioritet u ovoj godini.
GRAS nabavlja dijelove za tramvaje koje je povukao iz upotrebe nakon nesreće
Javna kompanija za upravljanje gradskim saobraćajem u Sarajevu raspisala je dva tendera za nabavku kočnica i drugih dijelova za stare češke tramvaje koji su privremeno povučeni iz upotrebe poslije nesreće u kojoj je ovakav tramvaj usmrtio jednu a povrijedio četiri osobe. GRAS ovaj put nakon pisanja Detektora traži ranije iskustvo firmi.
Vasvija Vidović osuđena na pola godine zatvora za sprečavanje dokazivanja