Ponedjeljak, 29 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Almaz Cerić je rekao kako je u maju 1992. godine iz Banje Luke s roditeljima otišao u Fajtovce, gdje je stanje bilo “zategnuto”.

Cerić se prisjetio kako je 25. jula 1992. bio u kući s majkom, ocem i komšinicom, a kroz prozor je vidio kako se približavaju Mile Kokot i Goran Mrđa.

Prema svjedoku, njegov otac Tahir je kazao ukućanima da se sklone pod stepenište, i otvorio vrata Kokotu i Mrđi.

“Vidio sam Mileta Kokota kako drži pušku uperenu u oca”, izjavio je Cerić i dodao da je zatim čuo pucanj.

Svjedok je rekao da je vidio kako mu otac pada na zemlju, nakon čega je on s majkom i komšinicom istrčao iz kuće te su odvukli oca na drugu stranu dvorišta.

U pomoć su pritekle komšije, prisjetio se Cerić, dodavši da je jedan od njih po imenu Dejan predložio da se njegov otac sanitetskim vozilom odveze u Palanku po pomoć.

Dok su ga unosili u auto, kako je kazao Cerić, otac je rekao: “Dejane, ubi me Mile Kokot.”

Cerić je izjavio da je njegovog oca amidža odvezao u Prijedor, a narednog dana mu je javljeno da nije preživio.

Tokom unakrsnog ispitivanja, Cerić je pojasnio da Goran Mrđa nije bio pored Kokota u trenutku pucanja.

Tužilaštvo BiH tereti Gorana, Milorada i Ranka Mrđu te Mileta Kokota za učešće u zločinima nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, uključujući ubistva, silovanja, premlaćivanja, pljačkanja i druga psihička i fizička zlostavljanja počinjena na području Sanskog Mosta u periodu od 1992. do 1994. godine.

Kako stoji u optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici Šeste sanske pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Suđenje se nastavlja 22. februara, kada će biti saslušana dva vještaka.

Najčitanije
Saznajte više
sudnica
Ninković: Trajno narušeno zdravstveno stanje optuženog
Vještaci medicinske struke su u okviru redovne kontrole zdravstvenog stanja zaključili da Milan Ninković, koji je optužen za zločine u Doboju i Tesliću, nije sposoban za suđenje.
Ličina i ostali: Odbrane traže oslobađanje zbog kontradiktornih izjava svjedoka
Odbrane Sime Ličine i Nedeljka Pilipovića zatražile su oslobađajuću presudu, uz ocjenu da Tužilaštvo nije dokazalo da su, kao pripadnici Vojne policije, počinili zločine nad zatočenicima u Vatrogasnom domu u Bosanskom Novom.
Talić i ostali: Premlaćivani uz glasnu muziku