Srijeda, 20 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako se navodi u saopćenju Suda, Vijeće je djelomično uvažilo žalbu Tužilaštva i povećalo kaznu, dok je žalbu Odbrane odbilo kao neosnovanu.

U preostalom dijelu prvostepena presuda ostala je neizmijenjena.

Kamerić je proglašena krivom da je, kao pripadnica 101. bosanskobrodske brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), učestvovala u psihičkom i fizičkom zlostavljanju tri osobe zatočene u prostorijama stadiona “Polet” u Bosanskom Brodu.

Ona je oslobođena optužbe za zlostavljanje jedne osobe u prostorijama policije u Bosanskom Brodu te za pomaganje u silovanju zatočenica u “Poletu”.

Odluka Apelacionog vijeća je pravomoćna.

Najčitanije
Saznajte više
Buljubašić i ostali: Postrojavanje prije akcije u Foči
Na suđenju za zločine na području Foče, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je sa svojim bataljonom “Lim” u decembru 1992. bio u akciji u koju su išli s drugim jedinicama Višegradske brigade.
Radić Pero i ostali: Organizovanje seoskih straža u Malešiću
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Odbrane ispričali su kako su u proljeće 1992. u Malešiću bile organizovane seoske straže i kako tada nisu imali saznanja o kupljenju oružja kao ni drugim dešavanjima u Jusićima.
Mlaćo i Cikotić: Svjedok u Gornjem Vakufu kopao rovove
Samardžija: Odvezao ga na sastanak s komandantom
Patković: Optuženi tvrdi da je bio na drugoj strani Dusine