Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Berin Tahić je kazao da je početkom maja 2013. otišao u Siriju kako bi “pomogao narodu koji se ubija”.

“Gledao sam ubijanje djece i žena u Siriji, a znao sam koliko su ti ljudi nama pomogli u našem ratu. Otišao sam iz Sarajeva avionom do Istanbula, a onda sam preko google mape našao kuda ide autobus za Siriju, kupio kartu, i tamo sam prešao granicu”, ispričao je Tahić.

On je rekao da je sam finansirao put i da se odmah po dolasku priključio Oslobodilačkoj vojsci Sirije.

“U mojoj jedinici je bilo dosta Evropljana. Tu sam bio dva dana i onda sam otišao u drugi grad, gdje sam radio u jednoj bolnici i pomagao ranjenicima”, kazao je Tahić.

Prema njegovim riječima, u BiH se vratio nakon 45 dana, a tokom boravka u Siriji nije vidio optužene Fatiha Hasanovića, Enesa Mešića, Jasmina Jašarevića, Emina Hodžića, Mirzu Kapića, Salku Imamovića, Adema Karamuja, Fikreta Hadžića, Envera Lilića, Ibru Delića ili Samira Hadžalića.

Njih jedanaestorica su optuženi da su 2013. i 2014. godine, kao pripadnici tzv. selefijske zajednice, skupljali sredstva i napustili BiH s ciljem priključenja terorističkim organizacijama Islamske države, tako što su iz Turske ilegalno prelazili na teritoriju Sirije, te učestvovali u terorističkim aktivnostima, pružali pomoć i borili se na strani snaga Islamske države.

Ispitivanju svjedoka Tahića nisu prisustvovali optuženi Hasanović, Mešić i Hodžić, koji su odstranjeni iz sudnice jer nisu ustali kada je ulazilo Sudsko vijeće.

Prije ispitivanja svjedoka, predsjedavajući sudija Mirsad Strika rekao je tužiocu Saši Sarajliću da više “ne dolazi na suđenje”, već da umjesto njega dolazi “tužilac koji je radio na optužnici”, kako bi se Sudskom vijeću jasnije kazalo na koji način su iskazi svjedoka u vezi sa optužbama.

Tužilaštvo BiH je za ovo ročište planiralo i ispitivanje supruge optuženog Imamovića – Azre Dulić. Međutim, ona je iskoristila zakonsko pravo i odbila da svjedoči protiv svog supruga.

Prilikom njenog ulaska u sudnicu, sudija Strika je tražio da Dulić skloni maramu s lica kako bi se utvrdio njen identitet, što je svjedokinja odbila.

Tužilac Sarajlić je rekao da bi svjedokinja trebala da skine maramu s lica, dok su Odbrane kazale da bi – uvažavajući njene vjerske slobode – jedna ženska službenica Suda BiH trebala da utvrdi identitet Dulić. Međutim, Sudsko vijeće je prekinulo raspravu s obzirom da je Dulić odbila svjedočenje.

Suđenje se nastavlja 1. februara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima