Subota, 4 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva BiH, Bogdanović, Đokić, Ikić i Trišić su u svojstvu pripadnika i komandnog kadra Stanice milicije u Janji učestvovali u progonu i nezakonitom zatvaranju civilnog bošnjačkog stanovništva na području Janje.

“Nezakonito privođene žrtve su mučene, zlostavljane i premlaćivane. Nanošene su im teške tjelesne povrede, koje su ostavile trajne posljedice na njihovo zdravlje, a jedna osoba je od posljedica zlostavljanja preminula”, navedeno je ranije iz Tužilaštva.

Također, prema Tužilaštvu, stanovništvo koje je ostalo u Janji nakon progona odvođeno je na prinudne radove u logor Batković ili je korišteno kao živi štit u borbama na Majevici.

Najčitanije
Saznajte više
Miroslav Kraljević negirao krivnju za veličanje ratnih zločinaca
Miroslav Kraljević, načelnik opštine Vlasenica, izjasnio se da nije kriv zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, odnosno veličanja osuđenih za ratne zločine.
Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Federalno tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Optužnica zbog zloupotrebe položaja u “Vitezitu”
Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva podigao je optužnicu protiv Behrije Huseinbegović, Tomislava Zubaka, Josipa Raiča, Nikole Čate te pravnog lica “WDG d.o.o.” Vitez zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja i drugih krivičnih djela.