Četvrtak, 20 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Veledar je rekao da je ranjen i zarobljen na Čeljevskoj adi, odakle je odveden u policijsku stanicu u Čapljinu. Na Čeljevskoj adi, na njega je, kako je kazao, ispaljeno preko 1.000 metaka.

Veledar je ustvrdio da ne prepoznaje hodnik na fotografijama za koje je Odbrana optuženog Petra Krndelja kazala da pokazuju prostoriju u policijskoj stanici koju svjedok navodi kao mjesto gdje ga je tuklo “30 bojovnika”.

“Vi tvrdite da se to nije dogodilo. Ja sam tučen i premlaćen u policijskoj stanici u Čapljini, gdje sam morao biti zaštićen”, naveo je on i dodao da ga samo tri osobe nisu tukle u stanici.

Na pitanje Odbrane Krnedlja “da li je dok se skrivao na Čeljevskoj adi, on nećacima Nermi, Edinu i Amelu predložio da se probiju do Mostara”, svjedok je odgovorio: “Kad sam shvatio da Edin i Nermo ne znaju plivati, predlagao sam da se vratimo nazad.”

Svjedok je je kazao da je njegov nećak Amel ubijen na svirep način i da njegovo tijelo nije pronađeno, ali je negirao da su njegovi nećaci poginuli upadanjem u zasjedu.

Veledar je, kao prvi svjedok Tužilaštva, 11. novembra započeo svjedočenje na suđenju Nikoli Zovki, Petru Krnedlju, Kreši Rajiču i Ivici Čuturi, koji se terete za zločine počinjene nad civilima bošnjačke nacionalnosti u julu 1993. godine.

Prema optužnici, Zovko je bio komandir Policijske stanice Čapljina, Krndelj pomoćnik komandira, Rajič komandir voda Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Čapljini, a Čutura policajac.

U optužnici se navodi da su pripadnici Policijske stanice Čapljina, kojima je rukovodio optuženi Krndelj, te vojni policajci HVO-a 19. jula 1993. učestvovali u akciji u selu Čeljevo (općina Čapljina), tokom koje su ubijena tri civila Bošnjaka.

U toku iste akcije, kako se navodi u optužnici, policajci su jednog ranjenog civila doveli u Policijsku stanicu Čapljina, gdje su ga udarali i psihički maltretirali, prije nego što je odveden u ambulantu, a zatim u logor Gabela.

Svjedok Veledar je naveo da je iz policijske stanice odveden do Doma zdravlja, gdje mu je pružena pomoć, a potom je sproveden u logor Gabela.

Zovko, Krndelj i Čutura su optuženi i za nezakonito hapšenje civila iz sela Veledarova Mahala i njihovo odvođenje u logor Gabela u julu 1993. godine.

Svjedok Alaudin Veledar je kazao da je Veledarova Mahala etnički očišćena 19. jula.

Na pitanje Odbrane prvooptuženog Nikole Zovka, svjedok je rekao kako misli da su krajem juna ili 1. jula ubijeni civili Bećir Boškailo, izvjesni Kovač i djevojčica od 16 godina.

On je kazao da nije čuo za miniranje puta M-6 13. jula 1993., kao ni za ubistvo 25 vojnika HVO-a.

Također je kazao da je on bio pripadnik Armije BiH, a njegovi nećaci Edin i Nermo u HVO-u, dok Edin nije uhapšen na liniji.

Suđenje se nastavlja 30. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Predrag Jelača i Mehemdalija Osmić na salsušanju red parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije
Dodik obećavao da će srediti sve za novu zgradu UIO-a u Banjoj Luci, tvrdi penzionisani sindikalac
Milorad Dodik je obećao da će “srediti sve” za pravljenje nove zgrade Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) u Banjoj Luci, kazao je tokom parlamentarnog saslušanja o kupovini novog prostora za sjedište ove institucije bivši prvi predsjednik sindikata Uprave.
Vijeće ministara nije raspravljalo o stanju u SIPA-i
Na sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine trebala je biti razmatrana situacija u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) ali, prema riječima predsjedavajuće Borjane Krišto, za to nije postojala volja ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića.
SIPA-u napustila dvojica uposlenika, a ne 20 kako tvrdi Karan