Subota, 15 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Predsjedavajuća sutkinja Mediha Pašić navela je da je Odbrani prvooptuženog Gorana Mrđe odobreno da obavi razgovor sa ova dva svjedoka Tužilaštva i da je, po ocjeni Odjela za podršku, razgovor protekao profesionalno.

Međutim, tužiteljica Olivera Đurić je istakla da je trebao biti sačinjen zapisnik i da je Tužilaštvo trebalo dobiti vrijeme da se pripremi.

“Mi sad nemamo nikakvu informaciju u vezi sa čime su obavljeni razgovori”, kazala je Đurić.

Ona je dodala da joj ne preostaje ništa drugo nego da odustane od ovih svjedoka.

Odbrana prvooptuženog Mrđe je predložila da ovi svjedoci danas budu saslušani kao svjedoci Odbrane, čemu se Tužilaštvo usprotivilo.

Tužilaštvo BiH tereti Gorana Mrđu, sa Miloradom i Rankom Mrđom te Miletom Kokotom, za učešće u zločinima počinjenim u periodu od 1992. do 1994. godine nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, uključujući ubistva, silovanja, premlaćivanja, pljačkanja i druga psihička i fizička zlostavljanja na području Sanskog Mosta.

Kako stoji u optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici Šeste sanske pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Na ovom ročištu raspravljano je i o prijedlogu Tužilaštva da se čita iskaz jedne svjedokinje, čemu se Odbrana prvooptuženog Mrđe usprotivila i predložila da se izvrši vještačenje njenog zdravstvenog stanja.

Odbrana je sugerisala na psihičke probleme svjedokinje. Prema tužiteljici Đurić, svjedokinja je prilikom saslušanja “fino dala iskaz”.

Vijeće će se o ovome naknadno izjasniti.

Suđenje će se nastaviti 14. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Obilježavanje 33. godišnjice od raspuštanja logora “Manjača”
Obilježavanje 33. godišnjice od početka raspuštanja logora “Manjača“ kod Banje Luke bit će održano danas.
Sljedeće sedmice presuda za zločine na području Goražda, Višegrada i Rogatice
Sud Bosne i Hercegovine će naredne sedmice izreći prvostepenu presudu u predmetu za zločine počinjene od 1992. do 1994. nad zarobljenicima na području Goražda, Višegrada i Rogatice.
Prijavite se na radionicu o sigurnosti mobilnih telefona
Dvanaest državljana BiH osumnjičeno za ratne zločine u Ukrajini