Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tokom unakrsnog ispitivanja, tužilac Alan Tieger pitao je svjedoka da li je istina da “genocid nije činio dio zvanične politike” vlade u Sarajevu, ali jeste bio dio politike vođstva bosanskih Srba.

“Tačno”, prokomentarisao je u sudnici japanski diplomata.

Na kasnije pitanje Mladićevog branioca Dragana Ivetića da li se potpuno slaže s tim navodima, Akashi je, međutim, odgovorio: “Ne.”

Bivši komandant Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić optužen je za genocid nad oko 7.000 muslimanskih muškaraca iz Srebrenice. Sudi mu se i za genocid počinjen u još nekoliko opština, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Akashi je rekao i da su poslije pada Srebrenice lideri Republike Srpske “uporno odbijali” da dozvole pristup Crvenog krsta zarobljenicima iz Srebrenice. “Naši napori bili su uzaludni”, dodao je on.

Kada je Crvenom krstu konačno odobren pristup u zarobljenički logor u Batkoviću kod Bijeljine, našao je stotinjak zarobljenika iz Srebrenice, dok je sudbina “oko 7.000 nestalih ostala nejasna”, rekao je Akashi.

“Držani smo u gustoj magli o tome šta se desilo u Srebrenici”, kazao je on.

Iz Akashijeve knjige, tužilac Tieger citirao je i da je Mladić bio “emotivni nacionalista”, koji nije sa istim žaljenjem prihvatao srpske i nesrpske žrtve.

Mogući uzrok zločina u Srebrenici, Akashi je u knjizi vidio u osveti za zločine nad Srbima.

Svjedok je u sudnici potvrdio te navode, uz ogradu da je u knjizi “naglas razmišljao”.

Odgovarajući na tužiočeva pitanja, Akashi je posvjedočio i da su srpske snage u ljeto 1995. godine uzele kao taoce pripadnike UNPROFOR-a i isturale ih kao “živi štit” da bi zaustavili vazdušne udare.

Te napade, uz odobrenje UN-a, Akashi je označio kao prekretnicu, poslije koje se UNPROFOR pretvorio iz misije za održavanje mira u snage za nametanje mira.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u srijedu, 25. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu