Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedočeći na poziv Mladićeve Odbrane, Akashi je rekao da su muslimanski lideri i američki zvaničnici vjerovali da bi trajnije primirje omogućilo Srbima da zadrže veliki dio teritorije BiH koji su zauzeli tokom prethodnih ratnih godina.

Akashi je naznačio da su Srbi u jednom trenutku držali oko 70 posto teritorije BiH, ali da su, na kraju, pristali da im, po Dejtonskom sporazumu, ostane 49 posto.

Optužnica tereti Ratka Mladića, bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS), za progon Muslimana i Hrvata, koji je u šest opština imao razmjere genocida. Optužen je i za genocid u Srebrenici, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Dok ga je ispitivao Mladićev branilac Dragan Ivetić, Akashi je potvrdio da su “aktivnu vojnu pomoć” Armiji BiH (ABiH), uprkos embargu UN-a, pružale Amerika, Njemačka i neke islamske zemlje.

Akashi je posvjedočio i da šest zaštićenih zona UN-a, uključujući Sarajevo i Srebrenicu, nije bilo demilitarizovano, kako je bilo predviđeno sporazumom o njihovom proglašenju.

Japanski diplomata izjavio je i da je istraga UN-a utvrdila da su granatu koja je 1994. na sarajevskoj pijaci Markale ubila i ranila desetine građana mogle ispaliti obje zaraćene strane.

“Zaključak komisije, koji sam ja prihvatio, bio je da je napad mogao doći sa obje strane”, posvjedočio je Akashi, napomenuvši da je taj zaključak bio suprotan tvrdnjama međunarodne štampe, da je odgovorna bila srpska strana.

Prema optužnici, u eksploziji jedne minobacačke granate ispaljene sa srpskih položaja, na Markalama je 5. februara 1994. godine poginulo 66, a ranjeno više od 140 osoba.

Pošto je branilac Ivetić citirao navod iz Akashijeve knjige da je administracija američkog predsjednika Billa Clintona bila sklona da vladu u Sarajevu vidi kao “dobru” i podržava je, a vođe bosanskih Srba kao “zle”, svjedok je prokomentarisao da ostaje pri napisanom, ali “u kontekstu” zbivanja opisanih u knjizi.

Bivši mirovni izaslanik UN-a nije negirao da je UNPROFOR imao saznanja o dopremanju oružja za muslimansku stranu preko aerodroma u Tuzli, ali je kazao da “nema konkretno sjećanje o tome, jer su se time bavili vojnici, a ne političari”.

Akashi će nastaviti da svjedoči u utorak, 24. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu