Utorak, 14 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nakon što se nije pojavio u sudnici, iz Suda BiH su telefonom pozvali Bunozu, a on im je rekao kako se nalazi kući, pojasnivši da je mislio da je suđenje trebalo biti narednog utorka, 10. novembra.

Zajedno s Bunozom, za zločine počinjene na području Trnova sudi se Edhemu Godinjaku i Medarisu Šariću. Optuženi su za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem ubistava i zatvaranja Srba u selima na području Trnova.

Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Trnovo, Šarić komandant Štaba Teritorijalne odbrane (TO) Trnovo, a Bunoza komandant jedinica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).

Naredno ročište zakazano je za 24. novembar.

Najčitanije
Saznajte više
Milorad Dodik ispred Suda BiH
Nema odgovornosti sudija iz Banje Luke za implementaciju presude Dodiku
Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) zaključio je da nema disciplinske odgovornosti sudija Osnovnog suda u Banjoj Luci u predmetu koji se odnosi na izvršenje posljedica pravosnažne presude protiv Milorada Dodika, ali je otvoreno pitanje kako sistem treba postupati kada različite pravosudne institucije imaju suprotna tumačenja o nadležnostima za provođenje sudskih odluka.
Ukinuta presuda za zločine u Hadžićima
Vrhovni sud Federacije BiH ukinuo je prvostepenu presudu kojom je Goran Fifić osuđen na deset godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva u Hadžićima i vratio predmet sarajevskom Kantonalnom sudu, potvrđeno je Detektoru.
Novinarka Detektora dobitnica novinarske nagrade “Nino Ćatić”