Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Po optužnici, metak iz snajpera Vojske Republike Srpske (VRS) je, u centru Sarajeva, 18. novembra 1994. ranio Dženanu Sokolović i, prošavši joj kroz tijelo, usmrtio njenog sina Nermina Divovića.

Vještak Poparić ukazao je, međutim, da nije pouzdano bilo utvrđeno s koje je strane metak doletio, jer je u policijskim izvještajima pisalo da su žrtve pogođene s desne, a u medicinskoj dokumentaciji da ih je hitac pogodio s lijeve strane.

“Dječak nije mogao biti pogođen istim metkom kao i majka ako je gađano sa desne strane, sa zgrade na Grbavici, na kojoj su bili položaji VRS-a, kao što piše u optužnici”, ustvrdio je Poparić.

Balističar je rekao da je, nasuprot tome, isti metak mogao pogoditi i dječaka u glavu i njegovu majku u stomak, kako su utvrdili ljekari, ukoliko je doletio s njihove lijeve strane, odnosno sa teritorije pod kontrolom Armije BiH (ABiH).

Mladića, tadašnjeg komandanta VRS-a, optužnica tereti za terorisanje stanovništva Sarajeva minobacačkim i snajperskim napadima. U optužnici je navedeno 17 snajperskih napada u kojima su civili u Sarajevu bili ubijeni i ranjeni.

Komentarišući napad na tramvaj u blizini bivše Kasarne “Maršal Tito” u kojem su 23. novembra 1994. ranjene dvije žene, Poparić je podsjetio da je, prema istrazi sarajevske policije, metak prošao kroz otvoren prozor, zatim se raspao i ranio putnice.

“To je praktično nemoguće”, konstatovao je svjedok. Ugao pod kojim je hitac pogodio tramvaj bio je veliki, što, po Popariću, ukazuje da osoba koja ga je ispalila nije mogla biti na soliterima pod srpskom kontrolom na Grbavici, kako tvrdi Optužba, već na zgradi Izvršnog vijeća, koju je držala ABiH.

Balističar Mladićeve Odbrane utvrdio je i da je 6. marta 1995., u naselju Sedrenik, četrnaestogodišnji Tarik Žunić najvjerovatnije bio ranjen zalutalim hicem u razmjeni vatre između ABiH i VRS-a.

Na početku unakrsnog ispitivanja, tužiteljka Caroline Edgerton osporavala je stručnost Poparića ukazujući da nije obišao neka od mjesta incidenata, da nije obučen istražitelj, ni sudski patolog, niti pravnik, kao i da se služio pogrešnim mapama.

Vjerodostojnost veštaka je zastupnica Optužbe potkopavala i činjenicom da je on bio “član tenkovske posade u VRS-u”, što je Poparić potvrdio.

Poparić će na pitanja tužiteljke nastaviti da odgovara u ponedjeljak, 2. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu