Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Odbrana je žalbu podnijela zbog povrede krivičnog postupka i zakona, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja te odluke o krivičnopravnoj sankciji.
Laličićeva braniteljica Sabina Mehić je kazala da oštećena nije dala detaljan iskaz o činu silovanja, a da je na osnovu njega prvostepeno vijeće osudilo Laličića za desetak radnji silovanja.
Odbrana je istakla da je prvostepeno vijeće svjedokinji Odbrane O-1 vjeru poklonilo samo u dijelu koji je saglasan sa izjavama svjedoka Tužilaštva, a da nije u dijelu koji ide u korist Odbrane.
Mehić je navela da je u drugim sličnim predmetima pozivan vještak neuropsihijatar i da je Tužilaštvo to bilo dužno učiniti i u ovom slučaju.
Tužilaštvo je zatražilo da se žalba odbije kao neosnovana.
“Nismo insistirali na detaljima – to je stvar pristojnosti (…) Odbrana to tumači kao propust i na osnovu toga traže da optuženi bude oslobođen”, rekao je tužilac Vladimir Simović.
On je dodao da svjedokinja Odbrane O-1 “neće da kaže neke stvari” jer živi na istom mjestu gdje i Laličić.
Sud BiH je 25. maja 2015. osudio Zaima Laličića na devet godina zatvora zbog silovanja i nečovječnog postupanja prema civilima 1992. i 1993. na području Hrasnice kod Sarajeva.
Apelaciono vijeće će se o ovom prijedlogu naknadno izjasniti u pisanoj formi.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.