Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Materijalni dokazi ne odnose se direktno na događaje u selu Petkovci (općina Zvornik), u blizini kojeg je ubijeno oko 1.000 zarobljenih Srebreničana, za što se sudi Stanišiću i Miloševiću.
Petko Pavlović, branilac Miloševića, prezentovao je dokumentaciju Armije BiH (ABiH) iz juna 1995. godine, u kojoj se, kako je obrazložio, navodi da je 28. divizija ABiH bila naoružana i napadala srpska sela oko Srebrenice.
Branilac je pokazao i dokument policije Republike Srpske iz maja 1995. godine u kojem se, kako je rekao, navodi da je ABiH kršila zabranu letova iznad zaštićene zone Srebrenica.
Stanišiću i Miloševiću se sudi za ubistva oko 1.000 Srebreničana počinjena sredinom jula 1995. na brani kod Petkovaca. Zarobljenici su, kako se navodi u optužnici, prije pogubljenja držani u Petkovcima.
Prema optužnici, Stanišić je bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), smještenog u Petkovcima, a Milošević njegov zamjenik.
Miloš Perić, branilac optuženog Stanišića, kazao je da nije bilo postojanja plana za prinudno iseljenje stanovništva iz Srebrenice.
Kako je naveo, poslije sastanka Ratka Mladića, tadašnjeg komandanta VRS-a, sa predstavnicima Srebreničana, autobusi su poslani u Bratunac 12. jula 1995. godine.
Suđenje se nastavlja 30. septembra.
Najčitanije
Saznajte više
Šojić i Jokić
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću
Državno tužilaštvo i Odbrana Dragana Šojića, bivšeg direktora Službe za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine, uložili su žalbe na drugostepenu presudu kojom je osuđen na deset mjeseci zatvora i 5.000 maraka novčane kazne za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.