Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedokinja, kojoj je dodijeljen pseudonim S-9, kazala je da je preko 100 civila iz Teočaka tog dana krenulo šumskim putem ka teritoriji pod kontrolom Armije BiH (ABiH) i da su ih srpski vojnici opkolili nedaleko od Lokanja.

“U tom putu i šumi bili smo iscrpljeni i iznemogli. Odjednom se začuo pucanj. Zapucali su oko nas i tu smo opkoljeni”, rekla je svjedokinja.

Ispričala je da je u šumi ostala opkoljena grupa muškaraca i tri žene, te da su ih srpski vojnici prilikom vezivanja tukli. Prisjetila se da je naoružani vojnik izveo civila iz grupe i odveo ga.

“Čuo se samo jedan pucanj, i to je to”, kazala je ona.

Nakon što su bili svezani i pretučeni, kako je rekla, sprovedeni su u selo Lokanj, kod jedne kuće, gdje su ponovo pretučeni. Prema njenim riječima, muškarci su potom odvedeni na livadu, a njoj i dvjema ženama naređeno je da uđu autobus. Dodala je da su u autobus uvedena i trojica muškaraca koji su bili pretučeni, te su krenuli ka Zvorniku.

Na području Zvornika, kako je kazala, bila je zatvorena na nekoliko mjesta i u oktobru 1992. godine je razmijenjena.

Za zločine počinjene u Lokanju sudi se Goranu Maksimoviću, Ljiljanu Mitroviću, Slavku Periću, Miletu Vujeviću, Vukašinu Draškoviću, Gojku Stevanoviću, Cvjetku Popadiću, Raji Lazareviću i Mići Manojloviću.

Oni su optuženi za učešće u napadu na kolonu koja je 14. jula 1992. godine krenula iz Teočaka, te sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je njih 67 ubijeno u selu Lokanj.

Prema optužnici, Maksimović je bio komandir interventne jedinice Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Ugljeviku, Mitrović njegov zamjenik, dok je Slavko Perić bio komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici ove jedinice.

Zaštićena svjedokinja S-9 rekla je da nije prepoznala nikog od vojnika koji su ih zarobili u šumi i odveli u Lokanj.

Na suđenju je također završeno ispitivanje i svjedokinje Tužilaštva Senije Bubić, započeto prije dvije sedmice. Ona je kazala da je bila prisutna na razmjeni i identifikaciji ubijenih u Lokanju. Odbrana je navela da se u dokumentaciji o identifikaciji navodi da su ubijeni bili pripadnici Armije BiH (ABiH).

“Ranije sam rekla da su naknadno dobili taj status”, izjavila je svjedokinja, te pojasnila kako porodice nisu prihvatale da se njihovi ubijeni članovi evidentiraju kao civili.

Suđenje se nastavlja 28. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu