Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Remzija Šiljak je rekao da je 1992. godine od srpskog stanovništva u općini Hadžići pretresima oduzeta velika količina naoružanja.

“Ko god je imao naoružanje a nije ga dobrovoljno predao, već je to oduzeto pretresom, mislim da je bio opravdan razlog za izolaciju radi bezbjednosnih razloga. Pa oni su svi mogli prijeći i boriti se protiv legalnih organa vlasti”, kazao je Šiljak.

On je na zahtjev Odbrane prvooptuženog Mustafe Đelilovića istraživao širi kontekst dešavanja u BiH, a posebno Krizni štab, Ratno predsjedništvo, Štab Teritorijalne odbrane (TO) i Stanicu javne bezbjednosti (SJB) Hadžići.

Sa svjedočenjem je počeo 10. septembra, kada je rekao da je, nakon proglasa Predsjedništva BiH da se sve naoružanje stavi u funkciju odbrane, Krizni štab Hadžići samo realizovao tu odluku, nakon čega je na tom području oduzeto oko “800 cijevi”.

Ðelilović je, zajedno s Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom, optužen za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, fizičku i duševnu patnju te odvođenje zatočenika na prinudni rad na području općine Hadžići.

Prema optužnici, Đelilović je bio predsjednik Skupštine općine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine Hadžići, dok su ostali bili pripadnici vojne i policijske vlasti, upravnici ili stražari u logorima.

Na pitanje Optužbe ko je bio nadležan za pritvore na području općine Hadžići, svjedok nije mogao precizno odgovoriti, kazavši da su u “različitim periodima bile policija i vojska”.

Suđenje se nastavlja 1. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu