Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Remzija Šiljak je rekao da je 1992. godine od srpskog stanovništva u općini Hadžići pretresima oduzeta velika količina naoružanja.

“Ko god je imao naoružanje a nije ga dobrovoljno predao, već je to oduzeto pretresom, mislim da je bio opravdan razlog za izolaciju radi bezbjednosnih razloga. Pa oni su svi mogli prijeći i boriti se protiv legalnih organa vlasti”, kazao je Šiljak.

On je na zahtjev Odbrane prvooptuženog Mustafe Đelilovića istraživao širi kontekst dešavanja u BiH, a posebno Krizni štab, Ratno predsjedništvo, Štab Teritorijalne odbrane (TO) i Stanicu javne bezbjednosti (SJB) Hadžići.

Sa svjedočenjem je počeo 10. septembra, kada je rekao da je, nakon proglasa Predsjedništva BiH da se sve naoružanje stavi u funkciju odbrane, Krizni štab Hadžići samo realizovao tu odluku, nakon čega je na tom području oduzeto oko “800 cijevi”.

Ðelilović je, zajedno s Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom, optužen za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, fizičku i duševnu patnju te odvođenje zatočenika na prinudni rad na području općine Hadžići.

Prema optužnici, Đelilović je bio predsjednik Skupštine općine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine Hadžići, dok su ostali bili pripadnici vojne i policijske vlasti, upravnici ili stražari u logorima.

Na pitanje Optužbe ko je bio nadležan za pritvore na području općine Hadžići, svjedok nije mogao precizno odgovoriti, kazavši da su u “različitim periodima bile policija i vojska”.

Suđenje se nastavlja 1. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima