Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Irski oficir Conwey je u to vrijeme bio vojni posmatrač UN-a na punktu južno od Sarajeva, između položaja Armije BiH (ABiH) i Vojske Republike Srpske (VRS). Svjedok je izjavio da je 28. avgusta 1995., oko 11 sati prije podne, “čuo nekoliko prigušenih detonacija” i da je nedugo zatim ugledao dim koji se vije iznad Markala i “uvjerio se da je pogođeno” gradsko područje.

“Nisam mogao da utvrdim odakle je vatra došla”, naznačio je Conwey.

U decembru te godine, Conwey je, kako je rekao, otkrio minobacački položaj ABiH južno od Sarajeva, na kojem su bila najmanje četiri minobacača okrenuta ka gradu. Taj položaj bio je udaljen do jednog kilometra od pijace Markale, precizirao je svjedok.

Svjedok je izjavio i da kritičnog jutra ni on ni njegove kolege nisu registrovali nikakvu minobacačku vatru sa srpske strane.

Mladić, ratni komandant VRS-a, optužen je za granatiranje pijace Markale u kojem su 28. augusta 1995. ubijene 43 osobe, a 75 ih je ranjeno. Prema optužnici, granata je na pijacu ispaljena sa položaja VRS-a, u okviru kampanje artiljerijskih i snajperskih napada kojim je od 1992. do 1995. terorisano stanovništvo Sarajeva.

Tokom unakrsnog ispitivanja, tužioci su tvrdili da zvuk minobacača od 120 milimetara nije “prigušen” i da su detonaciju morali čuti i posmatrači UN-a i građani.

Prihvatajući da je takav minobacač vrlo bučan, irski oficir je, međutim, sugerisao da je detonacija mogla biti ublažena zbog topografskih prepreka, kojih je u Sarajevu mnogo. Iz istog razloga, bilo je “teško sa sigurnošću utvrditi odakle je zvuk došao”.

Upitan misli li da se detonacija minobacača “može sakriti”, Conwey je odgovorio negativno, primjećujući, ipak, da je zvuk slabiji ako je oruđe u ograničenom prostoru, poput starog kamenoloma, u kojem je u zimu 1995. zatekao minobacače ABiH.

Mladić je optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Nastavak suđenja zakazan je za 16. septembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu