Utorak, 21 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Babić je uhapšen na području Banje Luke po naredbi Državnog tužilaštva, koje ga sumnjiči da je tokom oktobra 1992. godine na području općine Glamoč učestvovao u zločinima počinjenim nad civilima Bošnjacima i Hrvatima.

Tužilaštvo BiH sumnjiči Babića da je učestvovao u ubistvima, nanošenju fizičke i psihičke patnje, kao i pljačkanju, te uništavanju imovine civilnog nesrpskog stanovništva sa područja Glamoča.

Babić će biti predat na saslušanje postupajućem tužiocu koji će odlučiti da li će za njega biti zatražen pritvor ili određivanje mjera zabrane.

Najčitanije
Saznajte više
Sredoje Nović i Radomir Kovačević na konferenciji za medije Foto: Detektor
Amandmani SNSD-a na Zakone o VSTV-u i Sudu BiH
Nakon što su u prvom čitanju podržali zakone o Sudu Bosne i Hercegovine i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH, delegati Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Domu naroda predstavili su amandmane kojima traže promjene u sastavu pravosudnih institucija, rasporedu njihovih sjedišta i načinu izbora članova VSTV-a.
Crnogorski državljanin traži odgodu izvršenja kazne za silovanja u Foči
Državljanin Crne Gore Milutin Đilas, kojeg je Vrhovni sud Republike Srpske pravosnažno osudio na šest godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog u aprilu 1992. na području Foče, zatražio je odgodu izvršenja kazne, potvrđeno je za Detektor.
Grad Laktaši nabavlja dron i fotoaparat uskih specifikacija
Potvrđeno osam godina zatvora za zločine u Foči