Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Lukić je u februaru prošle godine zahtjevao da se preispita pravosnažna presuda kojom je osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog ubistava i drugih zločina počinjenih u Višegradu, s obzirom da je u proteklom periodu pribavio iskaze četiri nova svjedoka.

Ovaj zahtjev je u julu ove godine odbilo Vijeće, kojim je predsjedavao Theodor Meron, ali je sudija Antonetti imao izdvojeno mišljenje u kojem je istakao da bi trebalo dozvoliti obnovu postupka zbog “grešaka u pravu i činjenicama”.

Isto vijeće je trebalo odlučiti po žalbi na raniju odluku, kojom je odbijen zahtjev za preispitivanje presude, ali je Antonetti odlučio da istupi. Odluku o istupanju iz Vijeća, Antonetti je objasnio nemogućnošću da bude pristrasan i da bi trebao Meron da imenuje novo vijeće za žalbu.

“Žrtve, porodice žrtava i međunarodna zajednica očekuju da se donese nezavisna odluka. Kako možemo prihvatiti sistem u kojem predsjednik Meron, koji imenuje Vijeća, donosi odluku u žalbenom postupku, zatim odlučuje o zahtjevu za preispitivanje, a onda i u žalbi na tu odluku? To je neprihvatljivo, i bilo koji sudija s integritetom i nezavisnosti mora imati hrabrosti da se povuče iz postupka”, navodi Antonetti.

On je kazao da u Mehanizmu za međunarodne tribunale – koji je formiran da završi rad Haškog suda – postoji 19 sudija koji nisu bili u vijeću koje je odbilo Lukićev zahtjev za preispitivanje, te da bi neki od njih trebali biti imenovani u vijeće koje će odlučiti o žalbi na tu odluku.

Milan Lukić je u decembru 2012. proglašen krivim za ubistva 12 civila na obali Drine počinjena u junu 1992., premlaćivanje zatočenika u logoru Uzamnica 1992. i 1993., te spaljivanje civila u dvije kuće, u Pionirskoj ulici i na Bikavcu u Višegradu. Zajedno s Milanom, na 27 godina zatvora osuđen je njegov rođak Sredoje Lukić.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.