Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Za vrijeme mog boravka u Bratuncu niti sam vidio niti sam čuo (…) Nisam imao informaciju da je dolazio”, rekao je Đurić.

Đurić, koji je osuđen na 28 godina zatvora zbog učešća u genocidu počinjenom u Srebrenici, objasnio je da Sarića poznaje još iz srednjoškolskih dana, te da su prvi put radili zajedno početkom sukoba i dolaskom Sarića za komandanta brigade.

Sarić je optužen kao komandant Specijalne brigade policije Republike Srpske. Na teret mu je stavljeno da je u julu 1995. godine komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju, te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni na području Srebrenice.

Govoreći o junu 1995. godine, svjedok je naglasio da je bio u Beogradu na polaganju ispita sve do 26. juna, te da je dobio poziv da se javi u jedinicu i da je, kao instruktor, krajem juna otišao na Jahorinu, u Centar za obuku.

Obuka je, kako je naveo, trajala od 29. ili 30. juna pa sve do polaska u Bratunac, koliko se sjeća, 11. jula.

“Nikakvu naredbu nisam vidio ni dobio. Usmeno je rečeno da idemo na teren”, prisjetio se Đurić, dodavši da je on “shvatio da je teren u Bratuncu u sklopu obuke”, te da su njegova saznanja o vojnoj situaciji na tom terenu bila mala.

Na pitanja Tužilaštva u čemu se sastojao intruktorski rad na terenu u Bratuncu, Đurić, koji je svjedočio uz prisustvo svog pravnog savjetnika, rekao je da “misli da ta pitanja zadiru u nešto što treba da ostane mimo njegovog svjedočenja”.

On je istakao da je on bio odgovoran načelniku Centra Dušku Jeviću, s kojim je razgovarao o problemu sa “dezerterima”, te da kao instruktor nije imao potrebu sačinjavati izvještaj nakon povratka sa terena.

Đurić je rekao da ne zna da li je neko iz “grupe dezertera” sumnjičen za ubistva ili druge radnje, kao ni da li je na nivou brigade vođena istraga o tom terenu.

Nastavak suđenja je 7. septembra, za kada je je planirano saslušanje Duška Jevića, koji je za genocid počinjen u Srebrenici osuđen na 32 godine zatvora.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu