Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Za vrijeme mog boravka u Bratuncu niti sam vidio niti sam čuo (…) Nisam imao informaciju da je dolazio”, rekao je Đurić.

Đurić, koji je osuđen na 28 godina zatvora zbog učešća u genocidu počinjenom u Srebrenici, objasnio je da Sarića poznaje još iz srednjoškolskih dana, te da su prvi put radili zajedno početkom sukoba i dolaskom Sarića za komandanta brigade.

Sarić je optužen kao komandant Specijalne brigade policije Republike Srpske. Na teret mu je stavljeno da je u julu 1995. godine komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju, te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni na području Srebrenice.

Govoreći o junu 1995. godine, svjedok je naglasio da je bio u Beogradu na polaganju ispita sve do 26. juna, te da je dobio poziv da se javi u jedinicu i da je, kao instruktor, krajem juna otišao na Jahorinu, u Centar za obuku.

Obuka je, kako je naveo, trajala od 29. ili 30. juna pa sve do polaska u Bratunac, koliko se sjeća, 11. jula.

“Nikakvu naredbu nisam vidio ni dobio. Usmeno je rečeno da idemo na teren”, prisjetio se Đurić, dodavši da je on “shvatio da je teren u Bratuncu u sklopu obuke”, te da su njegova saznanja o vojnoj situaciji na tom terenu bila mala.

Na pitanja Tužilaštva u čemu se sastojao intruktorski rad na terenu u Bratuncu, Đurić, koji je svjedočio uz prisustvo svog pravnog savjetnika, rekao je da “misli da ta pitanja zadiru u nešto što treba da ostane mimo njegovog svjedočenja”.

On je istakao da je on bio odgovoran načelniku Centra Dušku Jeviću, s kojim je razgovarao o problemu sa “dezerterima”, te da kao instruktor nije imao potrebu sačinjavati izvještaj nakon povratka sa terena.

Đurić je rekao da ne zna da li je neko iz “grupe dezertera” sumnjičen za ubistva ili druge radnje, kao ni da li je na nivou brigade vođena istraga o tom terenu.

Nastavak suđenja je 7. septembra, za kada je je planirano saslušanje Duška Jevića, koji je za genocid počinjen u Srebrenici osuđen na 32 godine zatvora.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu