Ponedjeljak, 18 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kemal Bajrić je ispričao da je sa suprugom i dvoje djece živio u selu Pribinić (općina Teslić) kada je 1992. godine angažovan u radni vod na prevozu drva za “srpske borce”. Na radove su ih, kako je naveo, prvo vodili pripadnici Civilne zaštite (CZ) i bili su korektni.
Bajrić je rekao da su muškarci bošnjačke nacionalnosti iz njegovog sela išli na kopanje rovova na borbenim linijama između Teslića i Tešnja, te da su tom prilikom neki ranjeni i poginuli.
Također je kazao da je u Pribiniću bio i zatvor u kome su bili zatočeni Bošnjaci i Hrvati.
“Čuo sam za Đanga, tog Radišića, da je tukao Sadiković Smaila i da je Mirsada Jašarevića provocirao u šumi i psovao mu majku. (…) Ja ga lično ne znam i nismo imali konflikata, samo sam čuo da je terorisao ljude”, izjavio je svjedok.
Pero Radišić je optužen da je od 1992. do 1995. godine, kao komandir radnog voda Teslićke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u fizičkom i psihičkom zlostavljanju civila bošnjačke nacionalnosti. Na teret mu je stavljeno odvođenje više osoba na prinudne radove, gdje je na prvoj borbenoj liniji ubijeno najmanje šest ljudi, a veći broj ranjen.
Bajrić je ispričao da mu je brata ubio pripadnik interventnog voda kod pekare u Pribiniću, a da ga je prethodno iz kuće izveo njegov radni kolega iz pekare Mile Gavrić.
“Iživljavali su se na njemu. Podlegao je”, dodao je svjedok.
Suđenje se nastavlja 4. septembra.
Najčitanije
Saznajte više
Lunapark, zabava i lik Ratka Mladića na vašaru u Bratuncu
Na štandu tradicionalnog Vašara “Makaveji” u organizaciji Opštine Bratunac, istaknuta je zastava s likom Ratka Mladića, osuđenog ratnog zločinca, iako je, kako tvrde sagovornici Detektora, policija bila u blizini.
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za silovanje kod Zvornika
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je iznošenje žalbe Odbrane na prvostepenu presudu Zdravku Čvoriću kojom je osuđen na sedam godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog u ljeto 1992. u naselju Divič kod Zvornika.
Osuđeni za zločine nad zarobljenicima u Goraždu traži odgodu zatvora
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa