Utorak, 7 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Odgovarajući na pitanja Tužilaštva BiH trećeg dana svjedočenja, Busnov je kazao da je bio zamjenik komandira Policijske stanice u Kladnju, a zbog odsustva komandira obavljao je i te poslove. Dodao je da je zvanično za komandira postavljen u oktobru 1992. godine.

Optuženi je izjavio da je pratio da li Mujčinović, koji je bio komandir Policijske stanice u Stuparima (općina Kladanj), i drugi policajci zakonito rade.

Tužilaštvo BiH tereti Busnova i Mujčinovića za nezakonito zatvaranje srpskih civila u učiteljske zgrade i stari mjesni ured u Stuparima.

Sudi im se zajedno s Nusretom Muhićem, Zijadom Hamzićem, Nedžadom Hodžićem, Ramizom Halilovićem, Osmanom Gogićem i Kahrom Vejzovićem, nekadašnjim pripadnicima civilne i vojne policije te Teritorijalne odbrane (TO).

U svjedočenju je Busnov rekao kako nije bio prisutan kada su Srbi smješteni u stanove, te da ga je naknadno o tome obavijestio optuženi Mujčinović.

Prema njegovim riječima, oko 50 tih osoba je kod sebe imalo nelegalno oružje. On se nije složio s tužiteljicom Vedranom Mijović da policija nije imala naredbu da obezbjeđuje zgrade.

Kada je policija htjela da prestane sa obezbjeđenjem, kako je kazao, srpsko stanovništvo je tražilo da to ne urade. Dodao je kako je o njihovom statusu odlučivala civilna vlast.

Optuženom su također predočeni dokumenti iz kojih se vidi kako je zahtijevao da im se dostavlja hrana. Govoreći o optuženom Haliloviću, Busnov je rekao kako je on u to vrijeme smatran osobom koja previše pomaže Srbima, što pojedinci nisu odobravali.

Suđenje se nastavlja 4. septembra, kada će svjedočiti optuženi Muhić.

Najčitanije
Saznajte više
Miroslav Kraljević negirao krivnju za veličanje ratnih zločinaca
Miroslav Kraljević, načelnik opštine Vlasenica, izjasnio se da nije kriv zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, odnosno veličanja osuđenih za ratne zločine.
Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Federalno tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Optužnica zbog zloupotrebe položaja u “Vitezitu”
Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva podigao je optužnicu protiv Behrije Huseinbegović, Tomislava Zubaka, Josipa Raiča, Nikole Čate te pravnog lica “WDG d.o.o.” Vitez zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja i drugih krivičnih djela.