Tuševljak: RS hapsio pripadnike paravojske
This post is also available in: English
“Te paravojne formacije su bile suprotstavljene nama jer su činile krivična djela… Do kraja 1992. sve paravojske su bile natjerane da napuste teritoriju RS-a, a neka lica su i procesuirana”, posvjedočio je Tuševljak, koji je pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS-a.
Kao “jedinu vezu” policije i vojske RS-a sa paravojskama, koje su, kako je sugerisao, doveli pojedini političari, Tuševljak je naveo “akcije koje smo organizovali da ih pohapsimo”.
Kao primjer je naveo akciju hapšenja paravojne formacije “Žute ose” u ljeto 1992., koja je, po optužnici protiv generala Mladića, počinila teške zločine nad Muslimanima u Zvorniku.
Mladićev branilac Branko Lukić u spis je, tokom Tuševljakovog iskaza, uveo i dokument kojim je policija RS-a tražila od vojske da pruži pomoć u suzbijanju paravojske Branislava Gavrilovića zvanog Brne u Sarajevu.
Optužnica na teret generalu Mladiću, ratnom komandantu Vojske Republike Srpske (VRS), stavlja progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida.
Tuševljak, koji je prije rata radio u Sekretarijatu unutrašnjih poslova (SUP) Sarajevo, tvrdio je da je 1991. rezervni sastav policije postao “stranačka policija Stranke demokratske akcije (SDA)”, koja je u nju primala Muslimane iz Sandžaka i kriminalce.
“Tada se prvi put pojavljuju ljudi skloni kriminalu, koji su imali dosijea u policiji, i koji tada dobijaju službene legitimacije, što je bilo zabranjeno zakonom”, rekao je Tuševljak.
SDA je, po Tuševljaku, osnovala i Zelene beretke i Patriotsku ligu, zajedno sa bivšim oficirima Jugoslovenske narodne armije (JNA) i nekim zvaničnicima MUP-a BiH. To ministarstvo, kazao je svjedok, tolerisalo je šverc oružja u Sarajevo bar u dva slučaja, kada su prvo zaustavljeni, a zatim propušteni u grad kombi sa “400 snajperskih pušaka” i “šleper municije”.
Podjela MUP-a BiH 4. aprila 1992. godine, podvukao je Tuševljak, bila je posljedica ubistva srpskog svata na Baščaršiji i postavljanja barikada na gradskim ulicama. Svjedok je naznačio da su SDA i muslimanska strana tada “počeli nastupati bez rukavica”.
Do podjele MUP-a je došlo tako što su srpski kadrovi napustili MUP i otišli, po dogovoru, u školski centar na Vracama… Parapolicijske snage bošnjačke nacionalnosti, kako je rekao Tuševljak, prethodno su 3. aprila zauzele neke policijske stanice u Sarajevu. Srpski policajci koji su došli u MUP bili su razoružani, oduzete su im uniforme i “bukvalno u papučama su napustili Sarajevo”.
“Ja i moje kolege nismo ni na koji način učestvovali u stvaranju srpskog MUP-a, ali su nam u MUP-u BiH bila zatvorena vrata”, tvrdio je Tuševljak, sugerišući da je zatim iz političkih razloga formiran MUP RS-a, iako nije bio operativan.
Mladićeva Odbrana će svoj dokazni postupak nastaviti u ponedjeljak, 13. jula.
Mladić je optužen i za genocid počinjen u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.