Utorak, 27 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Presuda je trebala biti izrečena 13. jula, a razlog odgode nije poznat. Novi datum je 1. septembar.

“Sudsko vijeće ne navodi razloge izmjene termina”, odgovorili su iz Suda BiH.

Skoro pet godina se za zločine počinjene u Trusini sudilo Mensuru Memiću, Dževadu Salčinu, Nedžadu Hodžiću i Nihadu Bojadžiću, nekadašnjim pripadnicima odreda “Zulfikar”, te Senadu Hakaloviću, nekadašnjem pripadniku brigade “Neretvica”.

U napadu ABiH na ovo selo ubijeno je 15 civila i strijeljano šest pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), koji su se prethodno predali.

U ovom predmetu je bio i Zulfikar Ališpago, nekadašnji komandant odreda “Zulfikar”, ali je postupak razdvojen zbog njegove bolesti.

Do sada su za zločine u Trusini pravosnažno osuđeni Edin Džeko i Rasema Handanović, također nekadašnji pripadnici odreda “Zulfikar”.

Džeki je izrečeno 13 godina zatvora, dok je Handanović osuđena na pet i po godina zatvora, nakon sklapanja sporazuma o priznanju krivice.

Najčitanije
Saznajte više
Sredinom februara glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sudije iz Doboja
Glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sudije Okružnog privrednog suda u Doboju Mate Kulaša, protiv kojeg je Ured disciplinskog tužioca podigao tužbu zbog kršenja principa Etičkog kodeksa sudija koja su dovela do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa, a koja nisu propisana kao zaseban prekršaj, bit će održana sredinom februara, odlučeno je na pripremnom ročištu.
Osman Mehmedagić: Prigovori Odbrane odložili ispitivanje vještaka
Iako je za danas bilo predviđeno saslušanje tri vještaka Tužilaštva, Odbrana Osmana Mehmedagića, nekadašnjeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) optuženog za zloupotrebu položaja, uložila je procesne prigovore zbog kojih je njihovo ispitivanje odloženo.