Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

u prijedorskom kraju.

Predstavljajući rezultate demografskog izvještaja koji je načinila, Tabeau je precizirala da je DNK analizom identifikovano 378 žrtava ekshumiranih iz Tomašice. Za sedam osoba, prema njenim riječima, identitet nije mogao biti utvrđen zbog nedostatka DNK uzorka za upoređivanje.

Govoreći o nacionalnoj pripadnosti žrtava, Tabeau je kazala da je, po spiskovima nestalih i popisu stanovništva iz 1991. godine, 320 ekshumiranih osoba bilo muslimanske nacionalnosti, što je 95,8 odsto od ukupnog broja. Po jedan ubijeni bili su Hrvat i Srbin, a još 12 ih je pripadalo drugim etničkim grupama.

Ista proporcija karakteristična je i za nacionalnu strukturu ukupno 2.580 osoba koje su nestale u cijeloj prijedorskoj opštini, naznačila je vještakinja Optužbe.

Tabeau je naglasila da su sve ekshumirane žrtve nestale u julu 1992. godine, najviše njih 20. jula, a zatim 23. i 25. jula. Demografska analiza pokazala je da su svi nestali iz sela u prijedorskoj opštini, u blizini rudnika Tomašica, ali i iz logora Omarska, Keraterm i Trnopolje.

Prema optužnici, Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS), na teret je stavljen progon Muslimana i Hrvata širom BiH, a Prijedor je jedna od opština u kojim je taj progon imao razmjere genocida.

U ponovo otvorenom dokaznom postupku, tužioci Tribunala u Haagu dokazuju da su u grobnicu u rudniku Tomašica bili pokopani Muslimani koje je VRS ubila u julu 1992., tokom operacije etničkog čišćenja.

Demografska ekspertkinja Tužilaštva će svoj iskaz nastaviti u utorak, 7. jula.

Mladić je optužen i za genocid u Srebrenici, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu