Subota, 12 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Janjić je na statusnoj konferenciji pred Sudom BiH rekao da se od jula prošle godine, kada je podignuta prva optužnica protiv Begovića, javio određeni broj novih svjedoka koji su pratili suđenje iz medija, zbog čega se radi na novoj optužnici.

“Ovi svjedoci ranije nisu saslušavani i nisu nam bili poznati. Vidjeli su za suđenje u medijima i oni žele da se to procesuira”, kazao je Janjić.

Begoviću se trenutno sudi za zločine počinjene u zatočeničkom objektu Batković, tako što je, prema Tužilaštvu BiH, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u nanošenju patnji i povreda civilima i zarobljenicima, koji su držani u nehumanim i nehigijenskim uslovima.

Suđenje Begoviću je počelo u novembru prošle godine.

Statusna konferencija je održana nakon što na ročište nisu došli pozvani svjedoci Tužilaštva BiH.

Uz moguću novu optužnicu, tužilac Janjić je najavio da odustaje od četiri svjedoka. Do završetka dokaznog postupka, kako je rekao, preostaju svjedočenja još četiri osobe.

“Također namjeravamo da izmijenimo ovu optužnicu, tako da ćemo odustati od jedne tačke optužnice, a drugu ćemo precizirati, kako bi ona odgovarala iznesenim dokazima”, kazao je Janjić, ne obrazloživši o kojim se optužbama radi.

Sudsko vijeće je naložilo Tužilaštvu BiH i Begovićevoj Odbrani da do petka, 3. jula, pripreme plan izvođenja dokaza prije godišnjih odmora.

Suđenje će biti nastavljeno 8. jula.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Abubacarr M. Tambadou, sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove. Foto: Detektor
    Intervju – Abubacarr M. Tambadou: Svjedoci genocida se brinu za sigurnost, ali ih mi nećemo napustiti
    Za žrtve je bolno i obeshrabrujuće poricanje zločina nad njima i članovima njihovih porodica, jer ih to ponovo viktimizira, što otežava prelazak iz prošlosti u bolju budućnost, kaže u intervjuu za Detektor sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Abubacarr M. Tambadou.
    Kako su majke obnovile do temelja spaljeno selo
    Nešto više od 30 kilometara od Srebrenice prema Skelanima, u gustoj brdovitoj šumi smješteno je tek desetak povratničkih kuća. Selo koje je nekada brojalo preko 600 stanovnika, danas ih ima samo desetak, uglavnom majki koje žive same, okružene ruševinama starih kuća, štala i objekata u kojima su provodile vrijeme s velikim porodicama.
    Bućan i ostali: Premlaćivanja u “Malom logoru”
    Alešević: Počeo ponovljeni postupak za zločine u Bužimu