Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo smatra da su ove zločine počinili Nikola Zovko, komandir Policijske stanice (PS) Čapljina, Petar Krndelj pomoćnik komandira, Krešo Rajič, komandir voda Vojne policije i Ivica Čutura kao policajac.

“Nikola Zovko, Petar Krndelj i Krešo Rajič terete se da su zajedno sa drugim pripadnicima civilne policije i Vojne policije u akciji na Čeljevskoj adi zarobili tri nenaoružana civilna lica bošnjačke nacionalnosti, a potom ih lišili života”, saopšteno je iz Tužilaštva.

Prema saopštenju, akcijom je rukovodio Krndelj. Zovko i Krndelj osumnjičeni su da su u ovoj akciji teško ranili i zarobili još jednog pripadnika bošnjačke nacionalnosti koji je odveden u policiju u Čapljini, gdje su ga pripadnici civilne policije fizički i psihički maltretirali.

“Zbog ranjavanja i zadobijenih povreda, lice je duže vrijeme bilo izloženo teškim fizičkim patnjama, zbog čega i danas osjeća posljedice”, navodi se u saopštenju.

Čuturu, Zovku i Krndelja Tužilaštvo sumnjiči i da su u julu 1993. godine u selu Veledarova Mahala, više civila bošnjačke nacionalnosti na prevaru namamili u kombi i odveli u zatočenički objekat “Gabela”, gdje su ostali do polovine decembra te godine.

Optužnica će biti proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.