Srijeda, 26 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Hodžićeva braniteljica Nedžla Šehić je kazala da su svi nalazi potvrdili da njen klijent ima “teških zdravstvenih problema”.
Tužilaštvo se usprotivilo ulaganju tih nalaza, smatrajući da su kao dokazi već uloženi u spis, prilikom saslušanja vještaka.
“Hodžić je stvorio simulaciju i to je naša konstantna teza sve vrijeme. I prilikom ispitivanja osumnjičenog, Hodžić se počeo ponašati kao osoba koja nije procesno sposobna”, kazao je tužilac Vladimir Simović.
Postupak protiv Hodžića, kojem se sudilo zajedno sa Dževadom Salčinom za zločine počinjene na planini Igman (općina Hadžići), razdvojen je dok se ne donese odluka da li je sposoban pratiti suđenje.
Hodžić, nekadašnji pripadnik jedinice “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), optužen je za mučenje, udaranje i seksualno zlostavljanje srpskih zarobljenika na planini Igman 1993. godine.
Odbrana je objasnila da nalaze želi uložiti samo iz razloga što u svakom stoji da se ne može utvrditi procesna sposobnost, te zbog toga što su od “prvog dana postojale sumnje u sposobnost optuženog”.
Na ročištu je Tužilaštvo također predložilo da se saslušaju vještaci koji su pregledali Hodžića, ali se Odbrana tome usprotivila jer su vještaci već saslušani u odvojenom postupku u kojem se Hodžiću s još četvoricom pripadnika ABiH sudi za zločine počinjene u selu Trusina kod Konjica.
Sudsko vijeće je naložilo Odbrani da napravi spisak nalaza i mišljenja vještaka, da bi se tužilac mogao izjasniti o tome i da se utvrdi da li su oni već uloženi u spis.
Naredno suđenje je zakazano za 2. juli.
Najčitanije
Saznajte više
SNSD kažnjen sa 7.000 KM zbog kršenja izborne šutnje
Centralna izborna komisija (CIK) kaznila je sa 7.000 KM političku stranku Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) – Milorad Dodik zbog kršenja izborne šutnje.
Međunarodna konferencija: "“Srebrenica: Tri decenije borbe za istinu, pravdu, budućnost”. Foto: Kabinet Denisa Bećirovića
Sudske činjenice o genocidu moraju postati dijelom obrazovanja, poručeno s konferencije u Sarajevu
Bosna i Hercegovina je ostvarila važan napredak u procesuiranju ratnih zločina, ali negiranje genocida i glorifikacija ratnih zločinaca prijete procesu pomirenja, rečeno je na međunarodnoj konferenciji “Srebrenica: Tri decenije borbe za istinu, pravdu, budućnost”, koja je počela danas u Sarajevu.
Prva negativna ocjena prijavljene imovine u pravosuđu zbunila VSTV
Prijava napada policije na djecu tri godine bez rezultata