Petak, 28 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Mi smo se osjećali maltretirano. Upadali su naoružani, muškarce ispitivali. Sijali su strah, govorili su: ‘Sad ćemo vas sve pobiti.’ Od tih nisam nikog znala, jer nisam živjela na tom području”, ispričala je Mladenka Nikolić i dodala da nisu nikoga udarali.

Svjedokinja je rekla da je poznavala Enesa Ćurića iz viđenja, te da je on u školi u Potocima bio svaki dan.

“On je bio glavni, tako su nam bar rekli. Mujo Karadža nas je predao njemu ispred škole”, kazala je ona.

Nikolić se prisjetila trenutka kada je Mehmed Kaminić udario mladića koji je bio osoba sa posebnim potrebama. Prema njenom iskazu, Kaminić je naletio na mladića Marka Zovku, udario ga i oborio na pod.

Prema optužnici, Kaminić je u zatočeničkom objektu u školi u Potocima udario duševnog bolesnika rukom u stomak.

Na pitanje Kaminićevog advokata Senada Dupovca da li je Zovko imao vidljive povrede od udarca, svjedokinja je odgovorila da fizičke nije ali da je psihičke imao.

Nikolić se također prisjetila kako ih je od vojnika spasio optuženi Enes Ćurić.

“Ušli su vojnici i jedan je imao nož… Krenuo je prema nama, a Ćurić ga je pokušao spriječiti i vojnik je krenuo prema njemu. Mi smo tada pobjegli”, navela je ona.

Odgovarajući na pitanja Tužilaštva, Nikolić je kazala da je čula od drugih zatvorenika da je Ibrahim Demirović dolazio u školu, te da je imao kuglu sa šiljcima s kojom je mahao i prijetio.

Ona je također ispričala da su vođene da čiste kuće, te kako su jedne prilike išli po tijelo djevojke koje je ležalo na cesti.

“Mlađi muškarci su vođeni, kao radni vod… Birali su uvijek mlađe koji su mogli kopati i raditi. Odabirao je Ćurić. Oni su vođeni na prostor Potoka… Bilo je više ljudi koji su ubijeni, trojica su ubijena na brdu Čičurak”, prisjetila se ona.

Ćurić je s Demirovićem, Kaminićem, te Samirom Kresom i Habibom Čopeljom optužen za učešće u zatvaranju civila hrvatske nacionalnosti, koji su bili izloženi teškom fizičkom i psihičkom maltretiranju od juna do decembra 1993. godine.

Prema optužnici, Ćurić je bio pripadnik 49. brdske brigade Armije BiH (ABiH) i upravnik zatvoreničkog objekta u osnovnoj školi i drugim objektima u Potocima, Demirović komandant 47. brdske brigade ABiH, Kreso načelnik saniteta vojne jedinice brdske brigade koja je djelovala na području Bijelog Polja, a Čopelja i Kaminić pripadnici ABiH.

Demirović je optužen i da je u Potocima prisiljavao jednu osobu na seksualni odnos.

Odgovarajući na pitanja Odbrane prvooptuženog Ćurića, svjedokinja je kazala da je Ćurić imao povrede na ruci koje je zadobio kada ih je spašavao od vojnika.

“Odnos Ćurića prema meni je bio uglavnom korektan, nije bilo maltretiranja”, izjavila je ona.

Naredno ročište je zakazano za 27. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Ko su haški osuđenici i optuženi za zločine u BiH i regionu koji su preminuli
Više od 30 osoba koje su osuđene i optužene za ratne zločine pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnim mehanizmom za krivične sudove (MMKS) za ratne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Kosovu a protiv kojih su formirani predmeti preminulo je tokom i nakon izdržavanja kazne, dok su neke umrle prije početka samog sudskog postupka. Ratko Mladić preminuo je pet godina nakon konačne presude.
Predstavljanje Analize o primjeni opcinskih i kantonalnih pripisa o javnom redu i miru sa negativnim posljedicama na slobodu izrazavanja Foto: BH Novinari
Lokalni zakoni sve više ograničavaju slobodu izražavanja na internetu
Analiza Udruženja BH Novinara pokazuje da su najmanje četiri godine 203 građanina prekršajno kažnjeni zbog objava na društvenim mrežama i internet portalima u nekoliko kantona u Federaciji BiH.
Vojni put i smrt ratnog zločinca Ratka Mladića