Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dževad Duraković je kazao da je sredinom juna 1992. godine uhapšen sa 300 do 400 bošnjačkih mještana Brezovog Polja kod Brčkog. Nakon toga je dvadesetak dana bio zatvoren u logoru Luke (općina Brčko), a zatim prebačen u Batković.

Pri dolasku u Batković, kako je posvjedočio Duraković, udaren je u glavu.

“Autobusi su stali ispred logora i jedan vojnik je ušao. Sve redom je udarao… Mene je udario u potiljak, nisam mogao vidjeti čime, ali nekim čvrstim predmetom. Izgubio sam svijest… Nisam znao ko je taj stražar, ali kasnije sam saznao da se zove Gligor”, rekao je Duraković, prepoznavši u sudnici optuženog Begovića kao osobu koja ga je udarila.

Begović, nekadašnji pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za učešće u premlaćivanju civila i ratnih zarobljenika bošnjačke nacionalnosti u ljeto 1992. godine u Batkoviću, kao i za druge zločine u tom logoru.

Svjedok Duraković je kazao da je u Batkoviću ostao 12 mjeseci i deset dana, te da je za to vrijeme nekoliko puta pretučen i odvođen na prinudne radove.

“Jedne prilike smo vođeni na rad, kao da se kosi trava. Međutim, kad smo došli, Gligor me tjerao da pasem travu. On je naređivao i morao sam poslušati, inače bi slijedilo batinanje”, izjavio je Duraković.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedoku je predočeno da u izjavi iz istrage nije naveo da je tjeran da pase travu, na šta je Duraković rekao da se tada toga nije sjetio, ali da se nakon davanja izjave prisjetio pri razgovoru s drugim logorašima.

Duraković je kazao da je vidio Begovića i druge stražare u Batkoviću kako tuku logoraše.

Suđenje se nastavlja 27. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu