Članak

Zaustavljanje u Zvorniku

11. Maja 2015.00:00
Svjedok Tužilaštva BiH na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici izjavio je da je optuženi Goran Sarić bio komandant brigade Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

This post is also available in: English

Stjepan Pepić je kazao da je u brigadi bilo “oko osam odreda” i da je on bio komandant odreda u Doboju.

On je naveo kako se komuniciranje između odreda i komande brigade odvijalo u centrima veze i da je korištena infrastruktura od centara javne bezbjednosti (CJB).

“Ja sam po depeše išao u CJB. Depeše su pristizale u njihov centar veze”, kazao je svjedok, pojasnivši da bi na terenu išao u najbliži centar veze MUP-a.

Pepić je kazao da je u julu 1995. dio njegovog odreda bio na Trnovu na terenu, a dio ostao u Doboju.

On se nije mogao sjetiti kada su otišli iz Trnova, a kako je rekao, tada je čuo za neke događaje u Srebrenici.

“Bila je obavijest da možemo ići iz Trnova. Na Palama sam dobio informaciju da idem u Zvornik da se javim u CJB i da tu sačekam”, kazao je Pepić.

Od dežurnog iz CJB-a Zvornik je, kako je naveo, dobio informaciju da bi u Zvornik moglo doći do “upada” nekih jedinica. On je pojasnio da je bilo riječi o grupama muslimanske vojske koje su otišle iz Srebrenice, te da je dio njegovog odreda bio u pripravnosti.

“Već sutra sam otišao prije mraka iz Zvornika. Dok sam bio u Zvorniku, više puta sam dolazio u CJB. Vidio sam da nema razloga za angažovanje, nije ništa ukazivalo da ima neke opasnosti”, kazao je Pepić.

On je dodao kako je kasnije saznao da je i drugi dio odreda koji je bio ostao u Doboju tada bio u Zvorniku, ali da se on vratio prije njih.

“Čuo sam razne priče da se upalo u Srebrenicu. Pričalo se da je bilo ubistava, da ima dosta mrtvih, da su naše jedinice ostvarile neke pobjede. Čuo sam neke priče, ali nisam vjerovao.

Kasnije sam čuo, nažalost, da je bilo dosta toga”, kazao je svjedok.

Sarić je optužen da je komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju, te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni na području Srebrenice.

Tužilaštvo smatra da je pripadnicima policije izdao naredbu da osiguravaju putnu komunikaciju Bratunac – Konjević Polje i da zarobljavaju muškarce koji su pokušali šumom izaći iz zaštićene zone Srebrenica.

Svjedok je na pitanje Odbrane Gorana Sarića rekao da u to vrijeme nije imao komunikaciju sa Sarićem.

Odgovarajući na pitanje sutkinje Minke Kreho ko je dio njegovog odreda poslao na teren u Trnovo, svjedok je odgovorio da komandant brigade, odnosno komanda šalje na teren.

Nastavak suđenja zakazan je za 25. maj.

Albina Sorguč


This post is also available in: English