Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Za ubistva, mučenja, seksualno nasilje, uništavanje i oduzimanje imovine stanovnika sela Zecovi optuženi su Dušan Milunić, Radomir Stojnić, Radovan Četić, Duško Zorić, Zoran Stojnić, Željko Grbić, Ilija Zorić, Zoran Milunić, Boško Grujičić, Ljubiša Četić, Rade i Uroš Grujčić, Zdravko Antonić i Rajko Gnjatović.

Prema optužnici, oni su od 23. do 28. jula 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada vojske i milicije Srpske Republike BiH, učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu civilnih i vojnih vlasti općine Prijedor.

“Na području Zecova ubijeno je najmanje 150 civila bošnjačke nacionalnosti, na drugim lokacijama 20 civila, u logorima na području opštine Prijedor 30 civila”, naveo je tužilac Izet Odobašić.

Tužilac je dodao kako su tijela ubijenih civila skrivana u masovne grobnice, te da je jedan broj njih pronađen.

Kako se navodi u optužnici, Milunić, Radomir Stojnić i Četić, zbog svojih funkcija, kao rukovodeći članovi grupe za izvršenje UZP-a, pomagali, planirali i podsticali progon civilnog stanovništva.

“Oni su se 22. jula 1992. sastali u Rasavcima i prenijeli plan da se 23. jula otpočne sa akcijom pretresa sela Zecovi iako su znali da u selu više oružja nema. Milunić Dušan, Radomir Stojnić, uz prisustvo Radovana Četića 23. jula, izvršili su postrojavanje Rasavačke čete i saopštili plan kretanja vojske i policije kroz selo”, pročitao je tužilac.

Prema optužnici, Milunić je bio komandir Rasavačke čete 6. bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Radomir Stojnić komandir Rezervne stanice milicije Rasavci, a Radovan Četić predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) i Kriznog štaba za selo Rasavci. Ostali su bili pripadnici Rasavačke čete, milicije, te drugih paravojnih i naoružanih formacija.

Tužilac Odobašić je kazao da će saslušanjem svjedoka i izvođenjem materijalnih dokaza dokazati kako su ispred škole “Mladen Stojanović” strijeljani civili, kao i strijeljanje civila 23. jula 1992. na putu kod raskrsnice koja vodi ka Ribnjaku. Rekao je i da je Boško Grujičić u zaseoku Bradari zatvorio u kuću oko 40 civila, a kuću zapalio.

“Dokazat ćemo i ubistvo na lokalitetu Točak, da je Rajko Gnjatović strijeljao pet civila. Dokazat ćemo i ubistva civila pred ‘Zikinom kafanom’, kao i da ih je Ljubiša Četić lišio života”, rekao je tužilac.

Boško Grujičić, Željko Grbić, te Rade i Uroš Grujčić optuženi su za seksualno zlostavljanje žena. Oni su optuženi i za ubistva 29 žena i djece u zaseoku Gradina, nakon čega su tijela ubijenih uklonjena u masovnu grobnicu, te još uvijek nisu nađena.

“Za selo Zecovi mogu reći da je bilo divno selo koje je imalo život i dušu, a poslije ove akcije postalo je mrtvo. To nisu moje riječi, već riječi jednog svjedoka koji je živio i sada živi u Zecovima”, kazao je tužilac, pojasnivši da nakon napada 1992. na selo niko od 700 stanovnika bošnjačke nacionalnosti tu nije ostao.

Odbrane nisu iznosile uvodnu riječ, a prvi svjedok Tužilaštva bit će saslušan 24. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu