Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Halid Mehić je ispričao kako su u proljeće 1993. godine, na povratku iz trgovine iz sela Palanke (općina Sanski Most), njemu i komšiji prišla dvojica mladića koji su se predstavili kao muslimani u bijegu.
On je kazao da je kroz priču s njima shvatio da nešto nije u redu, te krenuo kući, nakon čega su ga ubrzo isti mladići sustigli. Jedan od mladića mu je uperio pištolj u sljepoočnicu i, prema njegovom svjedočenju, stavio tvrd predmet pod grlo te ga ispitivao o tome koji mještani imaju ovce.
“Pitao me imam li šta para. Ostalo mi bilo još 25 maraka. Opsovao mi je mater i rekao da njegova dnevnica mora biti 500 maraka”, kazao je Mehić, dodavši da mu je ista osoba tada uperila pištolj u leđa i prisilila ga da ih vodi u selo Pašići, gdje su ga pustili.
Mehić je izjavio da dvojicu mladića koji su ga zaustavili nije poznavao jer je radio u inostranstvu, ali da mu je sin rekao “da je to Goran”. Mehić je također u sudnici prepoznao Gorana Mrđu kao mladića koji mu je prijetio pištoljem.
Tužilaštvo je zatim svjedoku predočilo zapisnik iz istrage, u kojoj je svjedok izjavio da je to bilo u maju 1992., nakon čega je Mehić pojasnio da se radi o 1993. godini.
Odbrana Gorana Mrđe je upitala zašto je u ranijoj izjavi naveo drugu godinu te da li mu je sugerisano da tako kaže, na šta je Mehić odgovorio da “mu je sad jasno da je bila 1993. godina”.
Na početku suđenja Državno tužilaštvo je pročitalo optužnicu prema kojoj su Goran, Milorad i Ranko Mrđa te Mile Kokot, nekadašnji pripadnici Šeste sanske pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), tokom 1993. i 1994. godine učestvovali u zločinima na području Sanskog Mosta.
Tužilaštvo je u uvodnoj riječi reklo da će dokazati da je se radilo o civilnom stanovništvu koje je bilo van borbenih aktivnosti. Odbrana prvooptuženog je istakla da Goran Mrđa nije bio prisutan, niti je učestvovao u većini zločina, te da, u par slučajeva gdje je bio prisutan, nije preduzeo radnje za koje je optužen, dok ostale Odbrane nisu iznosile uvodnu riječ.
Termin nastavka suđenja naknadno će biti objavljen.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu