Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iz Suda je saopćeno da je Bajraktareviću pritvor određen zbog mogućnosti ometanja postupka uticajem na svjedoke i saučesnike, te uništenja dokaza.

On je osumnjičen za mučenje, zlostavljanje, premlaćivanje, silovanje i prisiljavanje na spolni odnos žrtava bošnjačke nacionalnosti.

Tužilaštvo BiH ga sumnjiči da je zločine vršio kao pripadnik Petog korpusa Armije BiH (ABiH) nad pripadnicima tadašnje Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NO APZB), koji su bili smješteni u improviziranom zatvoru u komandi 505. brigade ABiH, tadašnjem motelu “Radoč” u Bužimu.

Bajraktarevića su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili 6. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Banjaluci održan Marš besmrtnog puka povodom Dana pobjede nad fašizmom
Događaju obilježavanja pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu, osmišljenom i pokrenutom u Rusiji, prisustvovalo je nekoliko stotina građana i predstavnika vlasti koji su nosili fotografije predataka koji su se borili protiv nacističke Njemačke.