Članak

Šešelj uskoro svjedoči kod Mladića

1. Aprila 2015.00:00
Svjedočeći u Odbranu Ratka Mladića, bivši zvaničnik srpske autonomije u Bosanskoj krajini Nikola Erceg izjavio je da politika srpskog vodstva u Banjaluci 1992. godine nije bila “nasilno protjerivanje, ni progon nesrba”.

This post is also available in: English

Erceg, koji je bio član Kriznog štaba i predsjednik vlade Autonomne regije Krajina (ARK), sugerisao je da je većina muslimanskih i hrvatskih civila napustila to područje dobrovoljno.

Posvjedočio je da su imovinu koju su oni ostavili, vlasti na “privremeno korišćenje” dale srpskim izbjeglicama iz drugih krajeva BiH. Pravo vlasništva, pritom, nije bilo promijenjeno. “Ne znam mnogo o tome, ali ne bi trebalo da je problem za one koji se vraćaju da svoju imovinu koriste”, kazao je Erceg.

Na pitanje da li je znao za “prisilno protjerivanje” Muslimana i Hrvata, Erceg je odgovorio: “Da, ali ne po bilo kakvim dokumentima vlasti… nego to je bilo – komšija komšiju izgoni iz ko zna kojih razloga.”

Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u nekim opštinama, većinom u Bosanskoj krajini, imao razmjere genocida. Sudi mu se i za genocid u Srebrenici, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

U unakrsnom ispitivanju, zastupnik Tužilaštva je nizom dokumenata dokazivao da su vlasti ARK-a imale diskriminatorski odnos prema nesrbima, a Erceg je to negirao.

Erceg je, međutim, potvrdio da su strateški ratni ciljevi bili: razdvajanje Srba od druga dva naroda, spajanje srpskih teritorija posavskim koridorom i uklanjanje Drine kao granice među Srbima.

“Prvi strateški cilj bilo je da ostanemo u Jugoslaviji, i sve smo učinili da to ostvarimo. Kad nije moglo, onda se išlo dalje”, rekao je Erceg i dodao da je za ostvarivanje glavnih ratnih ciljeva bila zadužena VRS.

Erceg, koji je, kako je posvjedočio, po jedanput bio u Trnopolju i na Manjači, sugerisao je da su ti logori za nesrpske zarobljenike bili izvan nadležnosti vlasti ARK-a u Banjaluci, koja “nije mogla da naređuje” policiji i vojsci.

Na ovom ročištu, Mladićeva Odbrana je najavila da će u narednom periodu kao svjedok biti pozvan i lider Sprske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj, kojem se u Haagu sudi za zločine počinjene u BiH, Srbiji i Hrvatskoj.

Odbrana je, po riječima Mladićevog advokata Branka Lukića, ranije podnijela zahtjev da Šešelj svjedoči preko video-veze iz Srbije, gdje se trenutno nalazi na privremenoj slobodi.

Međutim, s obzirom da je Haški tribunal naložio da Šešelj, zbog kršenja uslova boravka na privremenoj slobodi, bude vraćen u pritvor, tužilac Alan Tieger je zatražio da Odbrana povuče svoj zahtjev za svjedočenje putem video-veze. Odbrana je, međutim, odbila da to učini dok se Šešelj ponovo ne nađe u Haagu.

Suđenje se nastavlja u četvrtak, 2. aprila.

Radoša Milutinović


This post is also available in: English