Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE

“Ja nisam primio nijedno naređenje koje je suprotno pravilima ratovanja”, izjavio je Savčić, koji je u to vrijeme bio komandant zaštitnog puka pri Glavnom štabu VRS-a.

Mladića je, kako je potvrdio, više puta sreo tokom operacija u istočnoj Bosni u julu 1995. godine.

Svjedočeći u Mladićevu odbranu, Savčić je tvrdio i da nije znao ništa ni o kakvom planu za likvidaciju Muslimana zarobljenih poslije pada Srebrenice.

Mladića, bivšeg komandanta VRS-a, optužnica, pored ostalog, tereti i za genocid počinjen nad 7.000 muslimanskih muškaraca u danima nakon što je ta vojska 11. jula 1995. zauzela Srebrenicu, koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN).

U pisanoj izjavi uvedenoj među dokaze, čiji je sažetak u sudnici pročitao Mladićev branilac Miodrag Stojanović, Savčić je tvrdio da njemu pripisana depeša o postupanju sa ratnim zarobljenicima, upućena podređenima 13. jula 1995. godine, “nema nikakve veze ni sa kakvim planom za likvidaciju zarobljenika”.

Dok ga je unakrsno ispitivao tužilac Peter McCloskey, Savčić je potvrdio da su pripadnici njegovog puka 13. jula 1995. na fudbalskom igralištu u selu Nova Kasaba obezbjeđivali oko 1.000 zarobljenika iz Srebrenice.

Upitan da li zna da su do 16. jula svi ti zarobljenici “po kratkom postupku strijeljani”, svjedok je odgovorio: “Ja to nisam znao dugi niz godina.”

Savčić je prihvatio da su, “po izjavama svjedoka”, neki od zarobljenika strijeljani 16. jula 1995. na vojnoj farmi Branjevo, u okolini Zvornika.

Osvrćući se na svjedokovu tvrdnju da nije dobio nezakonitog naređenja, tužilac McCloskey ga je pitao ko je onda naredio ubistvo komandanta Žepske brigade Armije BiH (ABiH) Avde Palića, kojeg je VRS zarobila nakon pada te enklave.

“Nije mi poznato. Koliko ja znam, Palić je bio zarobljen i ne znam ko je izvršilac…”, odgovorio je Savčić. Na tužiočevu sugestiju da je naredba morala doći s vrha VRS-a ili države, svjedok je uzvratio: “Apsolutno se ne slažem s vama. To je mogao da uradi bilo koji neodgovorni pojedinac, a ja stvarno ne znam da je bilo ko naredio njegovo ubistvo.”

Na pitanje zna li da je tijelo Palića i njegovih saradnika naknadno pronađeno u masovnoj grobnici u Rogatici, Savčić je kazao da “apsolutno ne zna” kako su oni tamo “završili”.

Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u nekim opština poprimio razmjere genocida, teror nad građanima Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te za uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno 26. marta, svjedočenjem Neđe Jovičića.


Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu