Utorak, 7 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nekadašnji pomoćnik komandanta za obavještajno-bezbjednosne poslove Glavnog štaba VRS-a, u decembru 2012. proglašen je krivim i za udruživanje radi vršenja genocida, istrebljenje, progon, te prisilno premještanje.

Prvostepenom presudom je utvrđeno da je Tolimir, između ostalog, odgovoran za pogubljenja po kratkom postupku muškaraca iz Srebreničke enklave počinjena u julu 1995. godine.

Na ovu presudu žalbu je uložio Tolimir, koji se sam zastupao tokom suđenja. Tužilaštvo se nije žalilo.

Presudu će izreći petočlano Apelaciono vijeće kojim predsjedava sudija Theodor Meron.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Goražda negira da je imao nedolične komentare u sudnici
Nisad Ahmetović, sudija Općinskog suda u Goraždu je tokom svjedočenja u discipliskom postupku koji je pokrenut protiv njega izjavio da u predmetu nasilja u porodici nije imao nedolične komentare prema prisutnima u sudnici, za razliku od svjedokinja koje su navele da je bio neljubazan.
Oslobođeni za zločine u Zaklopači traži naknadu od BiH
Radomir Pantić, koji je pravosnažno oslobođen optužbi za zločine u Zaklopači, tužio je Bosnu i Hercegovinu radi naknade štete te potražuje oko 17.000 KM zbog mjera zabrane koje su mu bile određene u tom predmetu.
Miroslav Kraljević negirao krivnju za veličanje ratnih zločinaca
Optužnica zbog zloupotrebe položaja u “Vitezitu”