Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Ne mogu o tome da svjedočim jer nemam saznanja”, rekao je Blagojević, tadašnji komandant Bratunačke brigade VRS-a.

Tužiteljka Margaret Hassan prethodno je svjedoku predočila dokaze da su kamioni sa “stotinama i stotinama tijela” prolazili kraj njegove komande i stana u centru Bratunca. Tom operacijom, kazala je tužiteljka, VRS je pokušala da “prikrije dokaze” o masovnom ubistvu srebreničkih Muslimana.

Tribunal je potpukovnika Blagojevića 2007. pravosnažno osudio na 15 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja ubistava i prisilnog premještanja srebreničkih Muslimana. Nakon što je izdržao dvije trećine kazne u Norveškoj, 2013. je pušten na slobodu.

Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je za genocid u Srebrenici počinjen u danima nakon što je VRS zauzela tu enklavu koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN). Prema dosadašnjim presudama Tribunala, srpske snage su organizovano strijeljale oko 7.000 muslimanskih dječaka i muškaraca.

Hiljade tijela, VRS je, po optužnici, te jeseni iskopala iz “primarnih” grobnica, prenijela na nepristupačne lokacije i zakopala u “sekundarne” masovne grobnice, u pokušaju da prikrije zločin.

Upitan da li je njega i ostale oficire 16. oktobra 1995. tadašnji obavještajni oficir Bratunačke brigade VRS-a Momir Nikolić izvijestio da, po naređenju Glavnog štaba, sprovodi tu operaciju “asanacije” terena, Blagojević je odgovorio:“Pravo da vam kažem, ne sjećam se.”

Dodao je, međutim, da je pod asanacijom terena podrazumijevao zakonitu akciju uklanjanja tijela sa bojišta.

Nikolić je 2003. priznao krivicu za učešće u zlodjelima počinjenim u Srebrenici i osuđen je na 20 godina zatvora. Prije i poslije presude, bio je ključni svjedok Tužilaštva protiv drugih optuženih za genocid i druge zločine počinjene nad srebreničkim Muslimanima.

Blagojević je danas opovrgavao i da je sredinom jula 1995. godine komandovao vojnim i policijskim jedinicama koje su u šumama oko Srebrenice tragale za muslimanskim muškarcima koji su pokušavali da se probiju iz obruča.

“To kažete zato što su u toj operaciji sakupljeni zarobljenici koji su kasnije strijeljani, i vi to znate”, sugerisala je zastupnica Optužbe.

“Ne, to nije tačno”, odgovorio je svjedok, kojem je prethodno bio predočen njegov izvještaj da je obišao jedinice u pretresu terena. Na pitanje sudija znači li to da je “lagao” pretpostavljenu komandu, Blagojević je odgovorio da to nije bila laž, nego “supozicija”.

Mladiću, koji je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u nekim opštinama imao razmjere genocida, terror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, suđenje će biti nastavljeno 25. marta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu