Subota, 27 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Branilac Fadil Abaz uložio je 11 materijalnih dokaza, od kojih je većina iz predmeta protiv Osmana Brkana, a odnose se na dešavanja u Blacama (općina Konjic).
Na iskaze Osmana Brkana i Ševke Macića, koje je Sud BiH uvrstio samo kao dokumente, Tužilaštvo BiH je imalo prigovor, kazavši da ne vidi zašto bi se ulagali s obzirom da su te osobe mogle doći i svjedočiti u korist Odbrane.
Ibro Macić, bivši pripadnik Armije BiH (ABiH), optužen je da je od aprila do oktobra 1993. učestvovao u mučenjima i seksualnim zlostavljanjima zarobljenika u Osnovnoj školi “Musala” u Konjicu, kao i za ubistvo četiri starice u selu Blaca počinjeno 1992. godine.
Osmanu Brkanu se sudilo zajedno s Macićem za ubistva starica u selu Blace, ali je u maju 2014. godine pravosnažno oslobođen tih optužbi.
Državno tužilaštvo će na suđenju Maciću završnu riječ iznijeti 20. marta.
Najčitanije
Saznajte više
Sutra sahrana Branislavu Gavriloviću Brnetu, optuženom za ratne zločine kod Sarajeva
Branislav Gavrilović, optužen za ratne zločine na području Ilidže i Hadžića tokom 1992. i 1993. godine, bit će sahranjen sutra u Srbiji, potvrđeno je za Detektor.
Tužilaštvo USK-a formiralo predmet zbog snimka na kojem Adil Ćenanović uzvikuje “Tekbir”
Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona formiralo je predmet protiv Adila Ćenanovića, koji je objavio video na kome uzvikuje “Tekbir” i pokazuje na kuću u kojoj se čula pjesma “Veseli se srpski rode”, potvrđeno je za Detektor.