Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Mujčinović, nekadašnji komandir policijske stanice u Stuparima (općina Kladanj), potvrdio je da je izdavao naloge za privođenje na ispitivanje osoba srpske nacionalnosti koje su bile smještene u učiteljskim zgradama u Stuparima.

On je dodao da je korektno i profesionalno obavljao ispitivanje, kao i da nikada nije vidio da je neko u policiji “upotrijebio silu” tokom ispitivanja.

Prema optužnici, srpski civili iz Stupara i okolnih sela bili su u maju i junu 1992. nezakonito zatvoreni u učiteljske zgrade.

Mujčinović je također negirao da je u maju i junu 1992. godine bio u selima Rujići i Prijanovići, iz kojih su srpski civili nezakonito zatvoreni. Kako je rekao, jedino je bio u selu Lupoglavo kada su osobe srpske nacionalnosti odvedene u učiteljske zgrade.

Pored njega i nekoliko policajaca, kako je rekao, početkom juna 1992. u Lupoglavu su bili pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) i vojne policije, kao i optuženi Zijad Hamzić, koji je, kako se navodi u optužnici, u to vrijeme bio komandir čete TO-a Stupari. Kod Hamzića je, kako je kazao, bio spisak osoba srpske nacionalnosti koje su kod sebe imale oružje.

“Zijad Hamzić im je rekao da predaju oružje. Počeli su negirati”, prisjetio se optuženi, te dodao kako je Hamzić potom sa spiska prozvao nekoliko osoba da donesu oružje, što su i učinili.

Mujčinović je kazao da je Hamzić izdao naređenje da se osobe srpske nacionalnosti popnu na kamione i voze u učiteljske zgrade, nakon što su mu odgovorili da se ne osjećaju sigurno u selu.

“Nisu oni na to izražavali nezadovoljstvo”, dodao je optuženi.

Mujčinović je dodao da su osobe srpske nacionalnosti, kod kojih je policija ustanovila da su nezakonito posjedovali oružje, prebačeni u Tuzlu na procesuiranje.

“To je policija radila po nalogu Okružnog vojnog suda”, dodao je on.

Zajedno sa Mujčinovićem i Hamzićem, za zločine počinjene na području Kladnja, sudi se Selmanu Busnovu, Nusretu Muhiću, Ramizu Haliloviću, Nedžadu Hodžiću, Osmanu Gogiću i Kahri Vejzoviću, bivšim pripadnicima civilne i vojne policije.

Oni su optuženi za nezakonito zatvaranje srpskih civila, kao i za premlaćivanje i nečovječno postupanje prema njima.

Mujčinović sa svjedočenjem nastavlja 3. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu