Utorak, 12 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Izet Baždarević, branilac optuženog Mitrovića, rekao je kako ima informaciju da se zdravstveno stanje njegovog branjenika pogoršalo.

“Rečeno mi je da u ovom periodu prima kemoterapiju. Tražio sam da mi se dostavi medicinska dokumentacija o tome, ali je do danas nisam dobio”, pojasnio je Baždarević.

On je podsjetio kako njegov branjenik zbog bolesti grla teško govori.

Sudija Halil Lagumdžija je zatražio od branioca da Sudu dostavi medicinsku dokumentaciju o svim zdravstvenim problemima optuženog Mitrovića.

“Molimo vas i da saznamo sve okolnosti oko poteškoća sa govorom. Ako je bolest novija, možda optuženi ne razumije ni tumača znakovnog jezika, pa možda nema potrebe da ga angažujemo… A i za ovo drugo stanje trebamo dokumentaciju da vidimo šta ćemo dalje”, rekao je Lagumdžija.

Tužilaštvo BiH tereti Mitrovića i Glogovca da su od juna do decembra 1992. godine, zajedno s drugim vojnicima Vojske Republike Srpske (VRS), nanosili tešku fizičku i psihičku bol civilima i ratnim zarobljenicima zatvorenim u podrumu Lovačkog doma “Franjo Herljević” u selu Kamenica (općina Zavidovići).

U optužnici se navodi da je Mitrović u to vrijeme bio pripadnik Druge ozrenske lake pješadijske brigade VRS-a, a Glogovac pripadnik Vojne policije Operativne grupe “Doboj” 1. krajiškog korupsa VRS-a.

Početak suđenja naknadno će biti zakazan.

Najčitanije
Saznajte više
Zgrada Ustavniog suda Federacije Bosne i Hercegovine, Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine i Federalnog tužilaštva Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Uhapšen tužilac zbog sumnje na primanje dara
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su tužioca Kantonalnog tužilaštva Srednjobosanskog kantona Mehu Bradića zbog sumnje na primanje dara i drugih oblika koristi, saopšteno je iz Federalnog tužilaštva.
Nišani u Memorijalnom centru Veljaci u Bratuncu. Foto: Detektor
Sutra u Bratuncu ukop više osoba, većina nije mogla biti identifikovana
U Memorijalnom kompleksu i šehidskom mezarju “Veljaci” u Bratuncu sutra će biti klanjana dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka više žrtava bošnjačke nacionalnosti ubijenih tokom 1992. godine.
Godišnjica zločina nad više od 700 logoraša u Hadžićima