Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Safija Ćirkin je ispričala da je tokom rata izbjegla iz Kozaruše kod Prijedora. Kada se vratila, ne precizirajući koje godine, kuća joj je bila srušena. Ona je otišla da traži zemlju za cvijeće.

“Taj leš je bio 50-60 metara od kuće, kraj vode. Leš nije imao glavu. Pozvala sam kćerku i rekla joj da nije riječ o životinjskim kostima”, kazala je Ćirkin.

Svjedokinjina kćerka je pozvala komšiju koji joj je rekao da prekrije kosti i pozvao ljude koji su ih odnijeli, nakon čega je izvršena identifikacija. Utvrđeno je da je riječ o jednom od članova porodice Ćirkin.

Ćirkin je svjedočila na suđenju Mitru i Radetu Vlasenku, te Dragi Končaru, koji su optuženi da su u periodu od 24. maja do polovine augusta 1992. godine, učestvovali u progonu civilnog nesrpskog stanovništva sa šireg područja Kozarca i okolnih mjesta u općini Prijedor.

U optužnici se navodi da su u sklopu progona vršena ubistva i prisilni nestanci.

Svjedokinja je kazala da je optuženog Mitra Vlasenka upoznala poslije rata jer je radio kod nje, dok Radeta Vlasenku i Dragu Končara ne poznaje.

“Ja imam zemlje, on mi je radio zemlji”, kazala je svjedokinja, pojašnjavajući kako poznaje Mitra Vlasenka.

Nastavak suđenja zakazan je za 13. mart.

Najčitanije
Saznajte više
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac
Polaganjem cvijeća, formiranjem kolone, te prigodnim vjerskim programom u subotu 24. maja će biti obilježena 33. godišnjica napada na Kozarac kod Prijedora.