Utorak, 30 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Optuženima Enesu Ćuriću, Ibrahimu Demiroviću, Samiru Kresi, Habibu Čopelji i Mehmedu Kaminiću je na teret stavljeno da su od juna do decembra 1993. godine na širem području općine Mostar učestvovali u protivpravnom lišenju slobode i zatvaranju civila hrvatske nacionalnosti.

Državno tužilaštvo smatra da je Ćurić bio pripadnik 49. brdske brigade Armije BiH (ABiH) i upravnik zatvoreničkog objekta u osnovnoj školi i drugim objektima u Potocima, Demirović komandant 47. brdske brigade ABiH, Kreso načelnik saniteta vojne jedinice brdske brigade, koja je djelovala na području Bijelog Polja, a Čopelja i Kaminić pripadnici ABiH.

Demirović je optužen i da je, kao pripadnik 449. istočnohercegovačke brdske brigade ABiH, 1993. u mjestu Potoci prisiljavao jednu osobu na seksualni odnos.

Suđenje u ovom predmetu bi trebalo početi u narednom periodu.

Najčitanije
Saznajte više
Institucije u BiH izbjegle dodatne sankcije nakon što je Vijeće ministara usvojilo Reformsku agendu
Iako je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici usvojilo reformsku agendu, dokument neophodan kako bi BiH pristupila sredstvima iz Plana rasta za Zapadni Balkan Evropske unije, nevladine organizacije upozoravaju kako je pred našom zemljom još dosta obaveza kako bismo mogli pristupiti novcu.
Miloš Lučić. Foto: Detektor
Lučić i ostali: Bez saznanja o sastancima u ugostiteljskim objektima
Na suđenju bivšem državnom ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine je kazala da joj nije poznato da li su se sastanci s članovima Crvenog krsta Republike Srpske (RS) održavali u ugostiteljskim objektima.
Odbačena prijava za postavljanje krstova na mezarju kod Srebrenice