Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Seid Marušić je rekao kako su Hrvatske odbrambene snage (HOS) 1992. godine provodile plan uklanjanja srpskih civila iz Hercegovine tako što su ih hapsili i zatvarali.

Nakon hapšenja, kako je kazao tužilac, srpski civili su zatvarani u vojnu ambulantu u Mostaru, a zatim u Dretelj kod Čapljine.

“Svih pet optuženih koji danas sjede u sudnici bili su pripadnici HOS-a”, rekao je Marušić.

U završnoj riječi, tužilac je prepričao iskaze svjedoka Tužilaštva BiH. Kazao je kako je jedan bračni par iz Mostara zatvoren u vojnu ambulantu, nakon čega je žena silovana, a suprug premlaćen. On je, kako je rekao tužilac, poznavao Ivana Zeleniku i tražio da mu pomogne.

“Dobar si čovjek, a ne mogu ti pomoći jer si Srbin”, prenio je tužilac dio njegovog svjedočenja.

Prema riječima tužioca, u vojnoj ambulanti je više žena silovano, dok su muškarci premlaćivani i na druge načine zlostavljani. Tužilac je pročitao iskaz jednog svjedoka koji je rekao da ga je u vojnoj ambulanti tukao Ivan Zelenika.

Na suđenju su svjedoci, kako je kazao tužilac, ispričali da je Ivan Zelenika bio upravnik u vojnoj ambulanti.

Tužilac je pročitao i iskaz svjedoka koji je naveo kako se Srećko Herceg zatvorenicima u Dretelju predstavio i rekao da će biti upravnik.

Marušić je kazao kako su u Dretelju bili zatvoreni muškarci i žene srpske nacionalnosti. On je naveo kako su muškarci premlaćivani, seksualno zlostavljani, kao i na druge načine zlostavljani, dok su žene bile silovane.

Tužilac je pročitao svjedočenja u kojima je navedeno kako je Ivan Medić tukao neke zatvorenike, kao i da je silovao jednu ženu.

“Ona tvrdi da je rekao kako se zove”, prenio je tužilac dio njenog svjedočenja.

Dretelj, kako je kazao Marušić, nije preživjelo nekoliko zatvorenika, a Edib Buljubašić je učestvovao u ubistvu zatvorenika.

Marušić se pozvao i na svjedočenja koja se odnose na stražarku Marinu. U jednom od iskaza koji je pročitao tužilac, navedeno je kako su Marina i još jedna stražarka tjerale dvojicu zatvorenika na oralni seks.

Izlaganje završnih riječi se nastavlja 27. januara.

Najčitanije
Saznajte više
Nisu ispunjeni uslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima naredne godine
Centralna izborna komisija još uvijek nema odobrena sredstva, a Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine još uvijek nije usvojila studiju izdvodljivosti, što su preduslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima 2026. godine.
BIRN BiH s partnerima za učenike i nastavnike organizuje događaje protiv revizionizma i negiranja činjenica o ratu
Tri organizacije posvećene tranzicionoj pravdi ove godine za učenike organizuju studijska putovanja o događajima iz rata i za nastavnike historije pripremaju materijale za podučavanje o prošlosti zasnovane na bazi sudski utvrđenih činjenica, koja će se dopuniti presudama domaćih sudova, kao dio aktivnosti šireg projekta za građenje dugoročnog mira u Bosni i Hercegovini.
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču