Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Za dvojicu osumnjičenika pritvor nije zatražen jer su već u zatvoru zbog drugog krivičnog djela.

Tužilaštvo BiH je zatražilo pritvor za Dušana Milunića, Radomira Stojnića, Radovana Četića, Iliju Zorića, Zorana Stojnića, Željka Grbića, Zorana Milunića, Boška Grujičića, Radeta i Uroša Grujčića, Rajka Grbića, Zdravka Antonića i Rajka Gnjatovića, koji su uhapšeni prošlog mjeseca.

Pritvor je zatražen zbog opasnosti uticaja na svjedoke i saučesnike, dok je u slučaju Antonića pritvor zatražen i zbog opasnosti od bjekstva.

“Ovaj osumnjičeni ima brata koji se krije u inostranstvu. Mogao bi ostvariti kontakt s bratom i izbjeći krivično gonjenje”, kazao je tužilac Izet Odobašić.

Tužilac je rekao kako je Antonić uhapšen naknadno jer se krio, dok je njegov branilac Svetozar Davidović negirao tvrdnje o sakrivanju.

Tužilaštvo BiH je navelo kako je Dušan Milunić nakon otvaranja istrage prijetio dvojici svjedoka, dok je Odbrana istakla kako službena zabilješka koja je o tome sačinjena nije pouzdan izvor informacija.

Marsela Bajramović, koje je kao zamjena za Savana Zeca na ročištu zastupala Dušana Milunića, kazala je kako nema zakonskog osnova za produženje pritvora.

Prema navodima Odbrane, nakon okončanja istrage Tužilaštvo BiH je 12. decembra podiglo optužnicu, koju Sud BiH još nije potvrdio. Bajramović je rekla kako od podizanja do potvrđivanja optužnice nije moguće odrediti, niti produžiti pritvor. S njom su se složili i drugi branioci.

“Nalazimo se u pravnoj praznini. Pritvor ističe sutra, optužnica nije potvrđena”, rekao je Branko Gudalo, branilac osumnjičenog Uroša Grujčića.

Tužilac Odobašić ipak smatra da se osumnjičenima može produžiti pritvor.

Na teret osumnjičenima je stavljeno učešće 1992. godine u napadu na Zecove u kojem je ubijeno preko 150 osoba. Sumnjiče se i za ubistva 29 žena i djece u zaseoku Gradina, nakon čega su tijela ubijenih uklonjena u masovnu grobnicu, za kojom se još uvijek traga. 

Preživjelo stanovništvo, kako je saopćilo Tužilaštvo BiH, zatočeno je u prijedorske logore Omarska, Keraterm i Trnopolje.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu