Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Habibović je oslobođen krivice da je u junu 1992. mučio i nečovječno postupao prema Ladimiru Dragiću, nezakonito pritvorenom civilu u prostorijama mjesnog ureda u Stuparima, koji je nakon zlostavljanja počinio samoubistvo.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Vesna Jesenković je kazala da je Državni sud utvrdio da je Dragić “bio mučen i zlostavljan, što je dovelo do njegovog samoubistva”, ali da Tužilaštvo BiH nije van razumne sumnje dokazalo da je Habibović osoba koja je učestvovala u tom zločinu.

“Optužba je zasnovala postupak na iskazu Vitomira Andrića, koji je jedini vidio zlostavljanje Dragića. Stoga je Vijeće posebno cijenilo iskaz ovog svjedoka. S obzirom da je on preminuo, tokom suđenja je pročitan njegov iskaz dat Tužilaštvu BiH u kojem je rekao da je vidio Habibovića, ali je u iskazu datom 2005. u Kozluku dao potpuno drugačiji opis, kazavši da nije mogao vidjeti ko je zlostavljao Dragića s obzirom da je prostorija bila mračna”, rekla je Jesenković.

Prema njenim riječima, Vijeće nije poklonilo vjeru iskazu svjedoka Andrića i zbog toga što nijedan od drugih svjedoka Državnog tužilaštva koji su tokom ljeta 1992. godine bili u Stuparima nije kazao da je od Andrića čuo bilo šta o zlostavljanju Dragića.

“Važno je napomenuti i da materijalni dokazi, odnosno knjiga evidencije, pokazuje da Habibović nije bio na patrolnoj dužnosti kada je Dragić doveden i na dan kada je izvršio samoubistvo”, rekla je Jesenković.

Habibović je prvobitno bio optužen s još osmoricom bivših pripadnika vojnih i policijskih vlasti s područja Kladnja.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Apelacionom vijeću Suda BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Četiri mjeseca unazad na društvenim mrežama šire se poruke podrške Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, kojeg se predstavlja žrtvom visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini i njegovih odluka. Dok se novac koji je trebao biti uložen za promoviranje ovog entiteta koristi za promociju pojedinca, u BiH ne postoji zakonska norma kojom bi se to sankcioniralo, upozoravaju stručnjaci.
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Optužnica protiv osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka za zloupotrebu položaja i ovlaštenja vraćena je na ponovno odlučivanje sudiji za prethodni postupak Suda Bosne i Hercegovine.