Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Božidar Babić, koji je bio direktor Doma zdravlja u Bileći, kazao je da je tada dovezeno deset do 15 pacijenata.

“Najvjerovatnije da ih je policija dovezla, a odakle, ja ne znam niti sam pitao. Dovedeni su zbog povreda lakše prirode kao što su oguljotine, razderotine i podljevi”, prisjetio se Babić i dodao da “nije bilo takvo vrijeme” da pita kako su nastale povrede.

On je naveo da je mnoge od povrijeđenih poznavao, a među njima su bili Hako Đapo, Munib Avdović, Amir Jaganjac i drugi.

“Munib Ovčina je transportovan u Podgoricu zbog bolesti. U pitanju je bila upala kosti desne potkoljenice. Nakon toga je otišao negdje vani”, naveo je svjedok.

Za zločine počinjene u Bileći optuženi su Goran Vujović kao nekadašnji načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bileća, Miroslav Duka kao komandir milicije i Željko Ilić kao policajac.

Vujović i Duka su optuženi da su omogućili i organizovali zatvaranje civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u zgradu SJB-a i Đačkom domu u Bileći, gdje su ubijani, mučeni i zlostavljani, a Ilić za učešće u fizičkom i psihičkom zlostavljanju, mučenju i ubistvima Bošnjaka i Hrvata.

Svjedok Babić je rekao da se ova grupa ljudi zadržala u Domu zdravlja između deset i 15 dana, te da ih je čuvala policija.

“Čuvani su, siguran sam, zbog bezbjednosti, jer se u to vrijeme kretalo svega i svačega (…) Dva puta su ih posjećivali iz Crvenog krsta”, kazao je Babić i dodao kako pacijenati nisu imali primjedbi i da im je pružena maksimalna pomoć.

On je rekao da su neki od pacijenata mogli otići i ranije, ali da niko nije znao “kuda s njima”, te su “organizovano i samostalno izašli iz bolnice”, a većina ih je napustila prostor bivše Jugoslavije.

Babić je naveo da je ljekar iz hitne službe jednom ili dva puta na poziv policije odlazio pružiti pomoć “nekome ko je bio tamo smješten”.

Odgovarajući na pitanja Odbrane, Babić je naglasio da ni kod jednog pacijenta nije konstatovan nikakav prijelom.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. oktobar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu