Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ratko Tomić je ispričao da je bio mobilisan kao stražar u bazi Desetog diverzantskog odreda u Dragasevcu (općina Vlasenica). U Odredu su, kako je naveo, bili pripadnici svih nacionalnosti. U Vlaseničkom vodu, kome je pripadao, vladala je, kako je istakao, dobra atmosfera i svi su se slagali.

“Glavni štab Vojske Republike Srpske (VRS) je izdavao naredbe, a Mišo Pelemiš, komandir Odreda, određivao je ko će ići na teren“, naveo je Tomić i dodao kako čuvari nisu nikada slani u akcije.

Za optuženog Aleksandra Cvetkovića svjedok je rekao da je bio vozač i mehaničar, ali je bio povlašten u jedinici zbog statusa njegovih roditelja na tom području. Prema svjedoku, vozači nisu dužili puške.

“On nije učestvovao u akcijama. (…) Išao je često u Srbiju po pomoć za vojsku”, kazao je Tomić, dodavši da Cvetković nije išao u operaciju “Srebrenica tunel” jer se, kako se sjeća, tada vratio iz Srbije, 12. ili 13. jula.

Odgovarajući na pitanje predsjedavajućeg Vijeća Darka Samardžića, svjedok je rekao da se sjeća baš tog datuma jer je tada bio na straži, ali se nije mogao sjetiti ko je išao na teren ili bio u bazi 16. jula, kada je također bio na straži.

Tomić je dodao da je Cvetković inače bio dobar, komunikativan i volio se šaliti. On se sjeća da se sukobio sa Draženom Erdemovićem zbog njegove žene, kojoj je Cvetković vozio drva u Bijeljinu.

Za ubistva preko 900 Bošnjaka počinjena na Vojnoj ekonomiji Branjevo u julu 1995. godine, Tužilaštvo BiH tereti i Aleksandra Cvetkovića, bivšeg pripadnika Desetog diverzantskog odreda VRS-a.

Nakon priznanja krivice za zločine na Branjevu, Erdemović je osuđen na pet godina zatvora, a kaznu je odslužio 2000. godine. 

Na suđenju održanom 18. marta 2014. pročitan je iskaz Dražena Erdemovića, u kome je naveo da je Cvetković bio među osmoricom pripadnika Desetog diverzantskog odreda koji su učestvovali u strijeljanju bošnjačkih zarobljenika s područja Srebrenice.

Drugi svjedok na ovom suđenju bio je Milosav Tomić, koji je kazao da je bio vozač u Desetom diverzantskom odredu, skupa sa, među ostalima, i Aleksandom Cvetkovićem.

On je pojasnio da vozači nisu učestvovali u diverzantskim akcijama, te da im je bila dužnost da odvezu vojsku na zadatak, sa kojim nisu bili upoznati, i vrate je sa istog.

Tomić je naveo da nijedan vozač nije išao na Srebrenicu, niti Branjevo, a za Cvetkovića je rekao da je imao povlastice i često bio u Beogradu, čak i na utakmicama “Zvezda” – “Partizan”. “Znam da Cvetković”, kazao je svjedok, “nije dužio pušku, a rijetko je nosio pištolj.” 

“Znam za sukob Erdemovića i Cvetkovića oko gospođe Erdemović. Navodno se Cvetković kod nje zadržavao kad je vozio drva. Erdemović je rekao, kako se pričalo, da će mu se osvetiti”, prisjetio se Tomić, istaknuvši da su kružile razne priče i anegdote o optuženom. 

Suđenje se nastavlja 14. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Slavko Perić od BiH traži blizu 23.000 maraka za naknadu materijalne štete
Slavko Perić, pravomoćno oslobođen optužbi za zločine na području Zvornika, u djelimično ponovljenom postupku traži od Bosne i Hercegovine da mu isplati naknadu materijalne štete.
Bivšem blagajniku BHANSA-e pet godina zatvora za pronevjeru u službi
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Dejana Pudara, bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM