Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Ratni reporter sarajevskog “Oslobođenja” Šefko Hodžić je ispričao da je 1. septembra 1993. otišao u Jablanicu kako bi izvještavao sa hercegovačkog ratišta, gdje je vidio optuženog Bojadžića.

Hodžić je rekao da je Bojadžića više puta fotografisao u tom periodu i da je uvijek imao bradu, te bio dosta mršaviji.

Nekoliko svjedoka Državnog tužilaštva su kazali da u augustu i septembru 1993. nisu na Bojadžićevom licu primijetili ništa specifično, te da je bio krupniji i dobro razvijen.  

Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta odreda “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), optužen je da je u drugoj polovini 1993. godine mučio, seksualno zlostavljao i silovao osobe hrvatske nacionalnosti zatvorene u Muzeju “Bitka na Neretvi” u Jablanici, te Rogića kućama u Donjoj Jablanici.

Svjedok Hodžić je rekao i da je jedne prilike u septembru u Jablanici vidio kako njemu nepoznati pripadnici ABiH tuku hrvatske zatočenike, nakon čega je Bojadžić došao i otjerao ih.

“Kasnije mi je rekao da je napravio zapisnik o tome”, naveo je Hodžić.

Na ovom ročištu u Bojadžićevu korist je svjedočio i Zijat Mušić, bivši zamjenik komandanta samostalnog bataljona Drežnica ABiH, koji je kazao da je optuženog vidio nekoliko dana nakon 6. augusta 1993. u Drežnici.

“Nakon tog datuma dio jedinice ‘Zulfikar’ je došao kao ispomoć i tada sam ga viđao. Izgledao je mršavije i imao je bradu”, izjavio je Mušić.

O Bojadžićevom boravku u Drežnici je svjedočio i Omer Pinić, bivši načelnik saniteta samostalnog bataljona u Drežnici, koji je potvrdio da je optuženi u tom periodu imao bradu.

“Izgledao je vidno zabrinut i iscrpljen. Bio je neuredan i zapušten i imao je bradu i bio dosta mršaviji”, rekao je Pinić.

Suđenje se nastavlja 25. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu