Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Odbrane Mihajlo Vujasin, koji je 1992. bio zamjenik komandanta Rajlovačke brigade VRS-a, posvjedočio je da su srpske snage oko Sarajeva samo “djelovale odbrambeno”.

Vujasin je rekao da je strategija Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a bila da “blokira Prvi korpus Armije BiH”.

On je dodao da Rajlovačka brigada VRS-a nije imala teško naoružanje niti obučene snajperiste, te da nikada nije čuo naredbu da se napadaju civili ili sredstva javnog prevoza u Sarajevu.

“Nismo imali teško naoružanje, pa nikakvo dejstvo po gradu nije bilo moguće”, rekao je svjedok.

Vujasin je svjedočio na suđenju bivšem komandantu Glavnog štaba VRS-a Ratku Mladiću, koji je optužen za terorisanje građana Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada na civile.

Mladiću se sudi i za genocid počinjen u Srebrenici i još sedam općina, progon Bošnjaka i Hrvata, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Tokom unakrsnog ispitivanja, haški tužioci su prezentirali Vujasinu dokument u kojem Rajlovačka brigada VRS-a traži 9.000 snajperskih metaka, te ga upitali za šta su ti meci bili potrebni ukoliko nije bilo snajpera ili obučenih snajperista.

“Taj snajperski metak je precizniji i ima bolju obradu. Ukoliko se koristio u puškama koje smo imali, bolje je dejstvovalo, odnosno preciznije. Međutim, to i dalje nisu bili snajperi”, odgovorio je svjedok.

Na pitanje da li je Rajlovačka brigada VRS-a mogla tražiti podršku artiljerije susjednih srpskih jedinica – kada već nije imala svoju – svjedok je odgovorio potvrdno.

Suđenje Mladiću se nastavlja u srijedu, 17. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac