Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Mehmed Gogić je kazao da je u maju 1992. godine postavljen za komandira voda Vojne policije u Kladnju, koji je imao prostoriju u Stanici javne bezbjednosti (SJB) u tom gradu.

“Vršili smo privođenja osoba koje su bježale s linije i izuzimale lovačko naoružanje, a zatim smo našli spiskove osoba koje je Jugoslovenska narodna armija i Srpska demokratska stranka naoružavala, pa smo i to oružje sakupljali”, rekao je Gogić.

On je kazao da je samo jednom tokom rata bio u Stuparima, kada ga je optuženi Ramiz Halilović nazvao i rekao da pripadnici Armije BiH (ABiH) pljačkaju radnju srpskog vlasnika.

Svjedok je dodao kako je čuo da su osobe srpske nacionalnosti iz Kladnja i okoline smještene u stanove u Stuparima radi sopstvene sigurnosti, nakon što je u Kladanj došao veliki broj izbjeglica iz Vlasenice i Bratunca.

“Hrane je nestajalo i svašta se dešavalo. Brat je na brata pucao i neko je donio odluku da se okupe Srbi i dolje u Stupare smjeste”, rekao je Gogić.

On je naveo kako je čuo da je Halilović u jednom momentu postavljen za komandira voda Vojne policije u Stuparima, ali da ne zna kada je do toga došlo, dodavši da “ništa zajedno nisu radili”.

Ramiz Halilović je optužen skupa sa Safetom Mujčinovićem, Zijadom Hamzićem, Nusretom Muhićem, Selmanom Busnovom, Nedžadom Hodžićem, Osmanom Gogićem i Kahrom Vejzovićem, bivšim pripadnicima Teritorijalne odbrane (TO), te vojne i civilne policije za nezakonito zatvaranje srpskog stanovništva, kao i premlaćivanje i nečovječno postupanje.

Suđenje će biti nastavljeno 19. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu